Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Manifest prefabrykacji. Wystawa o Sprzecznej 4 w Warszawie

JB
Wystawa Manifest of Prefabrication - Materiały prasowe

30 sierpnia 2018 roku w Architektur Galerie Satellit w Berlinie nastąpi otwarcie wystawy "Manifesto of Prefabrication - BBGK Architekci". Została ona w całości poświęcona Sprzecznej 4 w Warszawie - pierwszemu od wielu lat prefabrykowanemu budynkowi w Polsce.

Architektur Galerie w Berlinie jest jedną z najciekawszych prywatnych galerii architektury na świecie. Będzie to pierwsza indywidualna wystawa polskich architektów w tej galerii.

Galeria została założona przez architekta Ulricha Muellera w 1999 roku i zlokalizowana jest w samym centrum Berlina w zabytkowym budynki na legendarnej Karl-Marx-Allee. Każda wystawa jest specjalnie produkowana dla galerii. Ważnym elementem wystaw są uznani krytycy i zaproszeni goście, którzy prowadzą dyskusję z publicznością i architektami.


Wystawa będzie poświęcona budynkowi wielorodzinnemu Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty „manifestem prefabrykacji”, gdyż miał za zadanie odczarowanie prefabrykacji - technologii  skompromitowanej w Polsce w epoce komunizmu osiedlami z wielkiej płyty. Budynek celowo powstał na działce pozornie niepasujacej do stereotypu prefabrykacji: niewielkiej, nieforemnej, w zwartej pierzejowej zabudowie. Świadomie zostały zastosowane wszelkie dostępne technologie prefabrykacji: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami i stropy grzejne. Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie posiada wykończenia, galanterii, ozdób. Jest szczerą opowieścią o tym, czym jest budynek, z czego jest zrobiony i jak pracuje. Każdy element jest integralną częścią logicznej opowieści. Budynek stał się pretekstem do poruszenia ważnych zagadnień obecnych we współczesnym polskim budownictwie mieszkaniowym. Elewacje z czerwonego betonu  są przykładem brania odpowiedzialności za sposób starzenia się zastosowanych materiałów, mając na uwadze powstające tynkowane obiekty mieszkalne i ich powszechny problem eleganckiego wyglądu tylko w momencie sprzedaży. Budynek zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w tym Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Wystawa w Berlinie rozpocznie się wernisażem w dniu 30 sierpnia i będzie czynna dla odwiedzających do 29 września 2018 roku. Kuratorem wystawy jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury. Gościem specjalnym wernisażu będzie Ivan Blasi z Fundacji Mies van der Rohe w Barcelonie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Manifest prefabrykacji. Wystawa o Sprzecznej 4 w Warszawie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej