Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Manifest prefabrykacji. Wystawa o Sprzecznej 4 w Warszawie

JB
Wystawa Manifest of Prefabrication - Materiały prasowe

30 sierpnia 2018 roku w Architektur Galerie Satellit w Berlinie nastąpi otwarcie wystawy "Manifesto of Prefabrication - BBGK Architekci". Została ona w całości poświęcona Sprzecznej 4 w Warszawie - pierwszemu od wielu lat prefabrykowanemu budynkowi w Polsce.

Architektur Galerie w Berlinie jest jedną z najciekawszych prywatnych galerii architektury na świecie. Będzie to pierwsza indywidualna wystawa polskich architektów w tej galerii.

Galeria została założona przez architekta Ulricha Muellera w 1999 roku i zlokalizowana jest w samym centrum Berlina w zabytkowym budynki na legendarnej Karl-Marx-Allee. Każda wystawa jest specjalnie produkowana dla galerii. Ważnym elementem wystaw są uznani krytycy i zaproszeni goście, którzy prowadzą dyskusję z publicznością i architektami.


Wystawa będzie poświęcona budynkowi wielorodzinnemu Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty „manifestem prefabrykacji”, gdyż miał za zadanie odczarowanie prefabrykacji - technologii  skompromitowanej w Polsce w epoce komunizmu osiedlami z wielkiej płyty. Budynek celowo powstał na działce pozornie niepasujacej do stereotypu prefabrykacji: niewielkiej, nieforemnej, w zwartej pierzejowej zabudowie. Świadomie zostały zastosowane wszelkie dostępne technologie prefabrykacji: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami i stropy grzejne. Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie posiada wykończenia, galanterii, ozdób. Jest szczerą opowieścią o tym, czym jest budynek, z czego jest zrobiony i jak pracuje. Każdy element jest integralną częścią logicznej opowieści. Budynek stał się pretekstem do poruszenia ważnych zagadnień obecnych we współczesnym polskim budownictwie mieszkaniowym. Elewacje z czerwonego betonu  są przykładem brania odpowiedzialności za sposób starzenia się zastosowanych materiałów, mając na uwadze powstające tynkowane obiekty mieszkalne i ich powszechny problem eleganckiego wyglądu tylko w momencie sprzedaży. Budynek zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w tym Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Wystawa w Berlinie rozpocznie się wernisażem w dniu 30 sierpnia i będzie czynna dla odwiedzających do 29 września 2018 roku. Kuratorem wystawy jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury. Gościem specjalnym wernisażu będzie Ivan Blasi z Fundacji Mies van der Rohe w Barcelonie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski.…

Skomentuj:

Manifest prefabrykacji. Wystawa o Sprzecznej 4 w Warszawie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej