Schronienie w islandzkiej surowości. Polak laureatem konkursu Ronena Bekermana
Ronen Bekerman to król wizualizacji architektonicznej. Od kilku lat artysta organizuje konkursy, których uczestnicy poszukują nowej jakości w cyfrowym generowaniu architektury. W tym roku graficy mieli zaprojektować obiekt ulokowany w dziczy, umożliwiający schronienie i nocleg.
Zwycięską koncepcję zaprezentował Bartosz Domiczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Polak zaproponował monolityczne, przypominające żagle domki. Autor zdecydował się umieścić swoje turystyczne schronienia w surowym, dziewiczym otoczeniu islandzkich wzgórz Thórsmörk.
Domiczek mówi, że główną inspiracją był kultowy film „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka i czarny monolit z obrazu. Kontrast między geometrią domków i naturą, czy ciemnym bazaltem i bielą syntetycznej tkaniny wzmacnia wrażenie, że propozycja Polaka jest dość nieracjonalna, jednak zwycięzca konkursu uważa, że właśnie to jest siłą wizualizacji. Pozwala ona odkrywać obszary, w których pragmatyczne podejście architektoniczne nie ma racji bytu.
Jesienią praca Bartosza Domiczka zostanie zaprezentowana jako część wystawy „Wireframes”, która pokaże historię grafiki komputerowej w wizualizacji architektonicznej. Będzie można ją zwiedzać od 1 września do 2 grudnia 2018 roku w Architecture and Design Museum w Los Angeles.
Skomentuj:
Schronienie w islandzkiej surowości. Polak laureatem konkursu Ronena Bekermana