Marcin Szczelina współpracuje z Caesarstone Polska oraz M+Q
Ceasarstone, firma produkująca naturalne powierzchnie kwarcowe, zaprosiła do współpracy krytyka i kuratora - Marcina Szczelinę. Juror plebiscytu Bryła Roku 2017 zaprojektował własną powierzchnię kwarcu o nazwie... Architecture Snob.
Marcin Szczelina to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej architektury. Krytyk i kurator, współtwórca projektu "Let's talk about garbage" nie boi się mówić, co myśli. Na swoim blogu Architecture Snob często wsadza kij w mrowisko, wywołując liczne dyskusje o polskiej architekturze. Musimy przyznać, że współpraca Marcina z Caesarstone Polska oraz M+Q była dla nas sporym zaskoczeniem. Jak wygląda kwarc nazwany Architecture Snob? Jest zaskakujący - dokładnie taki jak jej autor!
Odczarować mit lat 90.
Rozpoznawalność niewątpliwie ułatwia pewne rzeczy. Między innym dzięki temu, jako krytyk architektury, bardzo często otrzymuję oferty współpracy od różnego rodzaju firm i instytucji. Czasami zdarzają się wyjątkowo ciekawe, takie jak możliwość współpracy z firmą Caesarstone. Po tym, jak zrealizowałem wspólny projekt z Hugonem Kowalskim na Biennale Architektury w Wenecji, który dotyczył nadprodukcji śmieci na świecie oraz tego, w jaki sposób branża budowlana, a także sami architekci mogą partycypować w pomniejszaniu ilości odpadów – staram się przywiązywać ogromną wagę do problemów związanych z ochroną środowiska. Działalność człowieka doprowadziła do olbrzymiej degradacji naszej planety, dlatego obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o zrównoważony rozwój. Jednym z głównym powodów, dla którego postawiłem na współpracę z firmą Caesarstone jest jej zaangażowanie w ochronę środowiska oraz dbałość o najwyższą jakość produktów. Przyjąłem zaproszenie do odwiedzenia pracowni Caesarstone, która znajduje się w Cezarei, w Izraelu, gdzie mogłem przekonać się o sposobie pracy oraz wytwarzania nowych produktów. Dzięki wsparciu i pomocy zespołu technologów, miałem unikalną możliwość zaprojektowania i wyprodukowania kilku próbek nowych powierzchni kwarcowych. Inspiracją do stworzenia kwarcu, który nazwałem Architecture Snob, były moje wczesne podróże po Stanach Zjednoczonych, gdzie królowało wówczas lastriko w łososiowych barwach z kolorowymi kamyczkami. Zastanawiałem się, czy tak mało atrakcyjne produkty i kolory jesteśmy na nowo w stanie zinterpretować tak, aby przyczynić się do odczarowania mitu lat 90. jako okresu słabej jakości i niezbyt atrakcyjnego designu i nadać im współczesny charakter
- wyjaśnia Marcin Szczelina.
Innowacje i zrównoważony rozwój
Firma Ceasarstone została założona w 1987 roku. Jest liderem na rynku naturalnych powierzchni kwarcowych. Wyznacza trendy stawiając na innowacje, badania i rozwój. Biuro główne Ceasarstone Ltd. znajduje się w Sdot Yam w Izraelu. Produkcja powierzchni kwarcowych odbywa się w 3 fabrykach na 2 kontynentach - dwie zlokalizowane są w Izraelu i jedna fabryka w Richmond Hill, w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych. Co ważne, Ceasarstone jest pionierem standardów w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To pierwsza firma produkująca powierzchnie kwarcowe, która otrzymała certyfikat ISO 14001 (światowy standard w zakresie ochrony środowiska), ISO 9001 (światowy standard w zakresie zarządzania jakością), NSF (zdrowie publiczne i bezpieczeństwo) oraz szanowaną Good Housekeeping Seal od Good Housekeeping Research Institute. 97% wody wykorzystywanej w procesie produkcji podlega recyklingowi, a wytwarzane powierzchnie zawierają do 42% odzyskanego kwarcu, co przyczynia się do ochrony cennych zasobów tego surowca. Produkty spełniają wysokie standardy American Greenguard. Firma została wyróżniona przez National Sanitation Foundation za produkowanie powierzchni bezpiecznych do wykorzystywania w laboratoriach, placówkach ochrony zdrowia oraz miejscach przetwarzania żywności.
Ceasarstone współpracuje ze światowej klasy projektantami, tworząc niezwykłe tekstury, najróżniejsze wykończenia i odważne nowe projekty. Podczas trwającego właśnie Tygodnia Designu w Mediolanie można oglądać instalację, stworzoną wspólnie ze Snakitecture.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"