12. edycja Łódź Design Festival już w maju!
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to REFLEKSJE. Będą one dotyczyć trzech głównych obszarów tematycznych: relacji człowiek - technologia, wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury. Łódź Design Festival potrwa od 19 do 27 maja.
Weekendy dla architektury
O architekturze dyskutować będą eksperci podczas obu weekendów festiwalowych.
W sobotę, 20 maja, w ramach bloku City Experience prowadzonego przez Waldemara Olbryka, członka zarządu Echo Investment, dowiemy się, jak tworzyć przestrzenie publiczne, by łączyć w nich różne funkcje, integrować ludzi i kreować najlepszą przestrzeń do życia. W ramach tego bloku usłyszymy m.in. wykład Zuzanny Skalskiej „Post creative city”. Tego samego dnia odbędzie się też debata o intrygującym tytule zaczerpniętym z książki Leopolda Tyrmanda „Życie towarzyskie i uczuciowe. Przestrzeń – ludzie – miasto”, podczas której poruszane będą tematy z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego.
Będziemy dyskutowali o architekturze, która jest miejscem wszelkiego rodzaju interakcji społecznych. Hotele, dizajnerskie i modne bary, restauracje i kawiarnie, kina, teatry, miejsca spotkań, przestrzenie publiczne, place zabaw, ulice, czyli wszystkie te przestrzenie, gdzie ludzie się spotykają, dyskutują, poznają, jedzą i piją, śpią i się bawią, różnią między sobą i które są tłem do ich życia – towarzyskiego i uczuciowego. Analizie poddane zostanie przenikanie się codzienności i architektury w kontekście życia społecznego
- pisze Małgorzata Tomczak, redaktor naczelna „Architektura & Biznes”, pomysłodawczyni i moderatorka spotkania (niedziela, 20 maja, godz. 14.30).
Archiblok Filipa Springera
Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów odbędą się także w ramach Archibloku prowadzonym przez Filipa Springera, który do dyskusji zaprosił Macieja Frąckowiaka (socjologa, badacza miasta), Jakuba Szczęsnego (Pracowania Szcz), Przemo Łukasika (medusagroup), Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka (Pracowania mode:lina) oraz Rafała Grzelewskiego (Grupa 5 Architekci) (niedziela, 27 maja, godz. 11.00).
O trendach w projektowaniu wnętrz dowiemy się w trakcie panelu zorganizowanego
przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Tego samego dnia o projektowaniu przestrzeni publicznej dyskutować będą w ramach wystąpienia „Kochaj albo rzuć!
Dlaczego (nie) zakochujemy się w przestrzeniach miejskich?” Ewa VoelkelKrokowicz
(Concordia Design) oraz architekci Jola Starzak i Dawid Strebicki (Atelier Starzak Strebicki) (godz. 15.30).
Wszystko, co najlepsze w designie
Podczas Festiwalu poznamy laureatów dwóch konkursów: must have, najważniejszego w Polsce plebiscytu promującego rodzime wzornictwo oraz make me!, międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych.
Znakiem must have wyróżniono 70 przedmiotów prezentujących wyjątkową wartość
współczesnego rzemiosła, z wykorzystaniem szlachetnych materiałów. Zwyciężca
make me! otrzyma nagrodę główną, ufundowaną przez firmę Paradyż Award, o
wartości 50 000 PLN.
Niezwykłe instalacje
Do tematu Festiwalu „Refleksje” nawiąże bezpośrednio przestrzenna instalacja, która
zawiśnie w patio budynku Art._Inkubatora. Złożona z kolorowych, połyskujących form geometrycznych, będzie przeskalowaną interpretacją popularnych w latach 60, mobili. Instalację przygotowują projektanci z oshi pracowni projektowej Ola i Kajetan Hunger.
W ramach Festiwalu zobaczymy także projekt „Plantacja” Alicji Patanowskiej. Plantacja wyrosła na gruncie rozważań o zalewie odpadami i domowym ogrodnictwie. Projekt oparty jest na hydroponicznej uprawie roślin. Porcelanowe elementy umieszczone w odzyskanych szklankach pozwalają obserwować wzrost korzenia i części zielonej rośliny. Architekturę Plantacji odwołującą się do idei szklarni stworzył Szymon Hanczar wraz z Magdaleną Kasprzycą i Przemysławem Słowikiem przy wsparciu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Uwagę zwiedzających zapewne zwróci nietypowa instalacja „11” Ceramiki Paradyż
– mecenasa Festiwalu. Ma formę bryły o rzeźbiarskiej formie pękniętego na dwie części czarnego sześcianu. Po wejściu do jego wnętrza zwiedzającym ukażą się dynamiczne, lustrzane płaszczyzny kojarzące się z kryształem lub diamentem. Wielokrotność załamań i kątów lustrzanych ścian sprawi, iż nasze odbicie rozsypie się w nieokreślonej przestrzeni, tworząc zmienną mozaikę niczym w kalejdoskopie.Inspiracją do powstania instalacji były jedenastościenna bryła geometryczna „kdron”, odkryta przez Janusza Kapustę, oraz film „Odyseja Kosmiczna” Stanleya Kubricka. Instalacja składa się z czterech k-dronów, które po połączeniu stworzą idealny sześcian. Ma ona skłaniać zwiedzających do stawiania pytań o miejsce człowieka na Ziemi. Nasuwa skojarzenia z kosmosem, nieskończonością, odnosi się do surowców mineralnych oraz pokazuje, jak punkt odniesienia zmienia odbiór otoczenia i nas samych.
O nowych trendach w projektowaniu
Opowie o nich wystawa zorganizowana przez Interprint. Zaprezentuje trendy, które
pomagają żyć w równowadze z naszym środowiskiem naturalnym, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, czyli m.in. upcycling – drugie życie produktów, non_conform, czyli pochwała dla niedoskonałości, smart material – trend pokazujący, jak wykorzystywać inteligentne materiały i nowe technologie, wreszcie co-everything – przypomnienie, że razem zawsze możemy stworzyć więcej i lepiej niż gdybyśmy
działali w pojedynkę.
Bliżej Łodzi
Łódź Design Festiwal będzie w tym roku obecny w przestrzeni miasta. Planowane są
tam instalacje artystyczne uznanych twórców, m.in. Pawła Grobelnego pt. „Łącznik
spacerowy”. Ławka-platforma, na której można usiąść, położyć się lub zorganizować
z przyjaciółmi piknik najstarszych połączy dwa najstarsze parki w Łodzi – Źródliska
1 i Źródliska 2.
Do współpracy przy tegorocznej edycji Festiwalu zaproszone zostały łódzkie galerie i
pracownie projektowe. Warto będzie odwiedzić m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, miejskie galerie sztuki czy Muzeum Książki Artystycznej. Oficjalnym hotelem Festiwalu jest w tym roku Grand Hotel – historyczny obiekt funkcjonujący nieprzerwanie od 129 lat. W najbliższym czasie będzie on poddany rewitalizacji, by przywrócić mu dawny blask.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"