Generator Malta - projekt tymczasowej przestrzeni festiwalowej
Festiwal Malta w Poznaniu słynnie z tworzenia tymczasowych przestrzeni mających charakter wnętrz mieszkalnych. Meble miejskie aranżują plac na nowo tworząc strefę, w której można swobodnie spędzić czas w mieście. Zmieniają na chwilę znane oblicze nie zawsze "przytulnych" miejsc. Tak było również w 2017 roku, kiedy to architekci z Atelier Starzak Strebicki urządzili na nowo plac Wolności w Poznaniu.
Celem projektu była zmiana monumentalnej skali placu Wolności na skalę ludzką. Plac Wolności zarówno latem, jak i zimą zazwyczaj pozostaje niezagospodarowany, a betonowa nawierzchnia i brak zieleni nie sprzyjają spontanicznym działaniom mieszkańców miasta.
Formy "zamieszkiwania" placu
Od 2013 roku, w ramach organizowanej przez Fundację Malta inicjatywy Generatora Malta, nawiązującej do tradycji teatru ulicznego, plac co roku w czerwcu zmienia się na kilkanaście dni w tętniącą życiem przestrzeń publiczną. Dzięki podziałowi dużego obszaru placu (ponad 3000 mkw.) na mniejsze rejony i zaprojektowaniu miejsc dla konkretnych aktywności zyskuje on oblicze przestrzeni przyjaznej dla wszystkich. Różne typy mebli miejskich (okrągłe i kwadratowe stoły, ławki i wodoodporne poduszki ze sztucznej trawy) wyznaczają konkretne strefy: dla dzieci, dla tymczasowej kawiarni i restauracji, sceny muzycznej i teatralnej oraz tę, w której prowadzone są warsztaty. To wszystko wśród nowo posadzonych drzew w donicach (to odwołanie się do dawnego zagospodarowania przestrzeni placu), które są elementem spajającym całość, jednocześnie zapewniającym odrobinę cienia w tym wyeksponowanym na promienie słoneczne miejscu.
Aranżacja placu zmienia się co roku
Każdego roku zagospodarowanie placu jest inne i nawiązuje do zmieniających się idiomów festiwalowych. Różnorodna tematyka poszczególnych edycji festiwalu, na przykład: Człowiek-Maszyna (2013), Ameryka Łacińska. Mieszkańcy. (2014), Nowy ład światowy (2015), Paradoks widza (2016) czy Platforma Bałkany (2017) staje się inspiracją do stworzenia kolejnych pomysłów na zagospodarowanie placu. W roku 2017 hasło festiwalowe Platforma Bałkany odnosił się do podróży po skomplikowanym obszarze znaczeń społeczno-kulturowych, w całej swojej złożoności etnicznej i politycznej w krajach byłej Jugosławii. Inspiracją dla układu przestrzennego placu stał się cytat z The Journal of Architecture:
The choices made will shape not just the urban fabric, buildings and spaces but also social relationships, collective identities, the sense of belonging and the opportunities to move towards a sustainable peace.*
Co w wolnym tłumaczeniu brzmi: Nie tylko kształtują nas otaczające materiały, budynki i przestrzenie, lecz przede wszystkim kolektywna tożsamość, poczucie przynależności i możliwość budowania trwałego pokoju.
Pokoje, nisze i zakątki na betonowym placu
Na Placu Wolności powstał przestrzenna instalacja tworząca ściany i różnego rodzaju zakamarki. Swoją formą i ekspresją odnosiła się do zagadnień związanych ze społeczeństwem, jego złożonością i rolą, jaką w tworzeniu relacji między ludźmi odgrywa przestrzeń. Używając prostej konstrukcji layherowej (stosowanej najczęściej do szybkiego montażu trybun i scen), 370 metrów półprzezroczystych tkanin w trzech kolorach oraz płyt ze sklejki część placu zmieniła się w strefy z różnego rodzaju „pokojami”, niszami i zakątkami, w których ludzie mogli się spotykać. Aby zapewnić im poczucie prywatności, od strony ulicy powstała długa ściana, która stała się także miejscem, gdzie każdy mógł podzielić się z innymi - w formie tekstu lub rysunku - swoją opinią.
W efekcie plac Wolności przeobraża się w prototyp przyjaznego człowiekowi miejsca. Co roku architekci w odmienny sposób eksperymentują i badają relacje ludzi z przestrzenią.
Generator Malta - klub festiwalowy, scena muzyczna, scena teatralna, strefy wypoczynku i warsztatów.
Projekt: Atelier Starzak Strebicki
Powierzchnia: 3 000 mkw.
* “Architecture and conflict. Introduction. Learning from architecture and conflict.” By BrigittePiquard, MarkSwenarton ( The Journal of Architecture Volume16 Number1 http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/13602365.2011.557897)
Skomentuj:
Generator Malta - projekt tymczasowej przestrzeni festiwalowej