Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkańcy o modernizmie. Jak mieszka się na osiedlu WUWA i w "Sedesowcach" [WYSTAWA]

red

Stowarzyszenie PAKT wraz z Programem mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 zapraszają na wystawę pełną wspomnień, opowieści, głosów, opinii, zdjęć z domowych archiwów obecnych i dawnych mieszkańców osiedla WuWa oraz grunwaldzkich "Sedesowców".

'Sedesowce', czyli wrocławski Manhattan, projekt: Jadwiga Grabowska-Hawrylak
'Sedesowce', czyli wrocławski Manhattan, projekt: Jadwiga Grabowska-Hawrylak
fot. Maciej Lulko, CC By-NC 2.0

Ekspozycja stanowi próbę przemyślenia, jak mają się ambitne hasła modernistów do dzisiejszej funkcjonalności zastosowanych przez nich rozwiązań. Najważniejsi są tu oczywiście ludzie – ich doświadczenia i spojrzenia na dzieje obu założeń. Wernisaż odbędzie się 13 grudnia o godzinie 19:00 w siedzibie Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Modernizm - na ile zrealizowane założenia przystają do rzeczywistości

(Wydaje się, że) modernizm niczego nie ukrywał, nie odgrywał. Nawet jeśli w jakiejś mierze miał utopijne podłoże, to nie budował społeczno-politycznych iluzji, nie legitymizował zastanych stosunków władzy, nie bazował na podziałach ekonomicznych. Był konkretny i dla wszystkich.Stanowił próbę optymalizacji życia codziennego (domu i pracy) mieszkańców przeludnionych dwudziestowiecznych miast. Architekci i planiści czynili starania na rzecz poprawy warunków bytowych, prawa do mieszkania, wygody użytkowania, a także o estetyki wnętrz, bryły i otoczenia. Właśnie temu wymiarowi modernizmu poświęcony był projekt „Kto widział… Modernizm? Reaktywacja”.Jego pomysłodawcy postanowili zapytać mieszkańców przedwojennego osiedla WuWa, jednego z sześciu wzorcowych projektów Werkbundu oraz powojennych „Sedesowców (zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak) o to, w jakim stopniu przestrzenne realizacje modernistycznych koncepcji z lat 20. i 70. ubiegłego stulecia spełniają obietnice twórców stylu.

Zamieszkiwanie modernizmu: lokatorzy o blokach

Szukali zatem odpowiedzi na pytanie, czy czas zweryfikował ambitne hasła i zamierzenia nowoczesności. Oddali głos lokatorom, aby ukazać doświadczenia i spojrzenia na historie obu kompleksów. Album rozmaitych narracji, które udało się zebrać, to nie tylko uwiecznione na kilku krótkich filmach opowieści, ale też dokumentacja fotograficzna z domowych archiwów.

Dodatkowo zorganizowano również warsztaty dla dzieci z tworzenia poezji i kolaży inspirowanych sztuką DADA. Odbyły się one w kamienicy zlokalizowanej przy „Sedesowcach”, co wobec idei swobodnego kojarzenia odległych znaczeniowo i wizualnie elementów przedstawia się bardzo inspirująco. Efekty pracy najmłodszych wrocławian również zostaną zaprezentowane podczas wystawy. Do zobaczenia 13 grudnia o 19:00 na wernisażu w wyjątkowym miejscu – w dawnym przedszkolu na
osiedlu WuWa, gdzie dziś mieści się siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów RP (ul. Wróblewskiego 18).

Projekt realizowany jest we współpracy z Programem mikroGRANTY ESK Wrocław 2016.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mieszkańcy o modernizmie. Jak mieszka się na osiedlu WUWA i w "Sedesowcach" [WYSTAWA]