Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Znamy laureatki Konkursu Teoria i Stypendium Praktyka fundacji im. Stefana Kuryłowicza

red
Parawanowiec - projekt: Ewelina Wiciak i Barbara Romańska

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła oficjalne wyniki Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Tegoroczna edycja programów należy do kobiet.

Decyzją jury Stypendium PRAKTYKA , które obradowało w składzie: arch. Przemo Łukasik, arch. Dorota Szlachcic, arch. Agnieszka Szultk, arch. Aleksandra Wasilkowska oraz Mieczysław Godzisz uznano projekt „Parawanowiec” Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej.

Praca Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej to wnikliwa diagnoza polskich przywar w kontekście pozornie niewinnego plażowania i towarzyszącego mu zjawiska „parawaningu”. Zaproponowane rozwiązanie jest dowcipne, a jednocześnie błyskotliwe i dobrze przemyślane. Cechuje się dużą samodzielnością intelektualną i eksperymentalnym podejściem do architektury. W ciekawy sposób wykorzystuje niekonwencjonalny materiał – piasek – oraz nowoczesne technologie – druk 3D i bio-architekturę, stanowi jednocześnie spójną całość podaną w atrakcyjnej wizualnie, dojrzałej formie.

Plażing bez obciachowego parawanu

„Polski plażing” – powszechnie krytykowany, niezgrabny, kiczowaty i wstydliwy nigdy dotąd nie był tematem profesjonalnego, architektonicznego namysłu. - Nowatorskie podejście laureatek do styku przestrzeni prywatnej i publicznej idzie w parze z innowacyjnością proponowanych technologii, jak druk 3D czy bio-architektura – uzasadnia wybór przewodniczący jury Przemo Łukasik.

Przez najbliższe pół roku laureatki będą rozwijać projekt pod okiem jurorów Stypendium PRAKTYKA. Autorki najlepszego pomysłu na praktyczne rozwiązanie problemów wybranej przez siebie przestrzeni publicznej otrzymały stypendium o łącznej wartości 18.000 złotych.

Konkurs TEORIA 2017 - namysł nad architekturą naturalną

Jury Konkursu TEORIA 2017 pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej w składzie: Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska i Marta Urbańska za najlepszą pracę uznało „Architekturę naturalną” Kingi Zemły. Jury doceniło odniesienie problematyki zrównoważonego rozwoju do najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed współczesną architekturą. Jak twierdzi sama laureatka, „praca ta została napisana z potrzeby zrozumienia, w jaki sposób powinno się formować swoje działania przestrzenne tak, aby miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne”. Zwycięski tekst
teoretyczny zostanie wydany w formie dwujęzycznej publikacji, a jego autorka otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 3.500 złotych. Jury przyznało również jedno wyróżnienie honorowe dla Patrycji Ochman, autorki pracy „Serce architekta”, za oryginalne i poetyckie podejście do tematu, co świadczy o dużej erudycji autorki.

Od wizji do projektu - prezentacja projektów i wykład

Publiczna prezentacja efektów pracy laureatek odbędzie się podczas wykładu „Od wizji do projektu” 23 marca 2018 roku, na który co roku zapraszana jest światowego formatu gwiazda architektury. Wstęp na wykład jest otwarty, całość transmitowana jest na żywo na stronie Fundacji.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to pierwszy w Polsce program promocji młodych architektów, akcentujący zarówno praktyczną jak i teoretyczną stronę ich działalności.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Śmiałe wizje domu jutra. Rusza konkurs dla studentów
Kolejny dworzec przegrał starcie z centrum handlowym. Otwarcie galerii Wroclavia
Zwycięska koncepcja Łasztowni w Szczecinie [Wyniki konkursu]

Skomentuj:

Znamy laureatki Konkursu Teoria i Stypendium Praktyka fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej