Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Budowanie miejsc. Wystawa Sheng-Yuan Huanga we Wrocławiu

red
Cmentarz Wiśniowego Sadu, projekt: Fieldoffice Architects - mat. prasowe

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Making places" prezentującą niezwykłą twórczość tajwańskiego architekta Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects. Kuratorami wystawy są Juhani Pallasma i Chun-Hsiung Wang. Wernisaż już w najbliższy czwartek.

Interwencje w odczuwanie przestrzeni

Liczne projekty i interwencje urbanistyczne realizowane przez pracownię są zaskakująco różnorodne – od budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych po parki, rewitalizację istniejących ulic, cmentarz, kładki dla pieszych, ścieżki rowerowe. Wiele z nich jest stosunkowo niewielkich, zarówno pod względem skali, jak i zainwestowanych środków, lecz uzyskany efekt jakościowy jest zazwyczaj niezaprzeczalny.

Wystawa prezentująca niezwykłą twórczość Sheng-Yuan Huanga i założonej przez niego pracowni Fieldoffice Architects została przygotowana przez Alliance for Architectural Modernity z Tajwanu. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2016 roku w Muzeum Alvara Aalto w Helsinkach.

O architekcie

Sheng-Yuan Huang urodził się w 1963 roku i dorastał w Tajpej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Tunghai na Tajwanie, a następnie na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów pracował w pracowni Erica Owena Mossa i wykładał na uniwersytecie stanowym Karoliny Północnej.

Po powrocie na Tajwan w 1993 osiadł w Yilan – mieście położonym na północnym skraju rolniczej okolicy, oddzielonej od Tajpej i uprzemysłowionego regionu w zachodniej części wyspy wysokimi górami. Wszystkie, poza jednym wyjątkiem, projekty pracowni zrealizowane w ciągu ponad dwudziestu lat powstały w Yilan i jego najbliższych okolicach. Architekci mocno wrośli w lokalną społeczność. Uważają, że projekt architektoniczny wychodzi daleko poza konstrukcję budynku i nie kończy się wraz z jego wzniesieniem, podlegając ciągłym zmianom przez cały czas funkcjonowania obiektu.

Życie projektu, życie realizacji

Sheng-Yuan Huang opisuje dorobek pracowni, porównując go do wiązek przewodzących w organizmach roślin. Łączą się one w system, którego podstawową funkcją jest dostarczanie roślinie wody, soli mineralnych i substancji odżywczych, ale także podtrzymywanie jej struktury. Oparty na tej idei „plan wiązek przewodzących” tworzonych przez Fieldoffice Architects w Yilan nie ma z góry określonej formy. Polega na stopniowym budowaniu infrastruktury miasta i jednocześnie proponuje strategię jego zrównoważonego rozwoju.

Jeśli porównamy Yilan do liścia rośliny, to co zrobiliśmy, nie jest niczym innym jak właśnie stworzeniem wiązek przewodzących, umożliwiających tętniący życiem rozwój miasta.

Wernisaż odbędzie się 22 czerwca 2017 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ulicy Bernardyńskiej 5. Wystawa można oglądać do 27 sierpnia 2017 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Od wypraw po pieprz do Calatravy. Architektoniczne TOP 10 Lizbony
Nowa typologia domów według Roberta Koniecznego
Nadwiślańskie bulwary już otwarte

Skomentuj:

Budowanie miejsc. Wystawa Sheng-Yuan Huanga we Wrocławiu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej