Drugie życie postindustrialnych budynków. Szychta kreatywna
Szychta kreatywna to forum, na którym dyskutowane będą możliwości rewitalizacji architektury i przestrzeni postindustrialnej na przykładzie katowickiej Strefy Kultury. Ważnymi zagadnieniami poruszanymi w trakcie spotkań będzie tworzenie przestrzeni publicznych i działania na rzecz miejskiej wspólnoty. Szychta kreatywna odbędzie się 30 i 31 marca 2017 roku.

Rewitalizacja postindustrialnych przestrzeni i obiektów
Muzeum Śląskie „wyrosło” w rewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej w najstarszej dzielnic Katowic. Organizatorzy Szychty Kreatywnej doceniają przemysłowe dziedzictwo regionu i wynikające z niego relacje łączące mieszkańców, które są istotnym czynnikiem kształtującym wspólnotę. Proces rewitalizacji, któremu została poddana katowicka Strefa Kultury, wpłynął nie tylko na strukturę urbanistyczną, lecz także – a może przede wszystkim – na społeczność lokalną. Głównym tematem forum będzie zagadnienie jak odpowiedzialnie, transparentnie i z zachowaniem wzajemnego szacunku dla wszystkich stron przeprowadzać procesy rewitalizacji i modernizacji terenów i zabudowań przemysłowych.
Robert Konieczny opowie o Centrum Dialogu "Przełomy"
Forum rozpocznie wystąpienie Roberta Koniecznego na temat siedziby Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, uznanej za najlepszą przestrzeń publiczną Europy oraz za najlepszy budynek na świecie roku 2016 (World Building of the Year). Zapoczątkuje ono dyskusję o istocie kompleksowego projektowania przestrzennego i jego znaczeniu dla kształtowania relacji urbanistycznych oraz międzyludzkich.
Rewitalizacje obszarów pofabrycznych na przykładzie Polski, Norwegii i Czech
Bardzo ważną częścią forum będzie debata poświęcona możliwościom współpracy międzysektorowej w kształtowaniu przemian społecznych i urbanistycznych. W ramach case studies goście z Polski, Norwegii i Czech omówią wybrane projekty rewitalizacyjne realizowane na terenie Europy. Z kolei spotkanie z konserwatorami zabytków i przedstawicielami świata nauki będzie okazją do przedstawienia formalnych aspektów rewitalizacji obiektów industrialnych wraz z perspektywami ich ekonomicznego oddziaływania.
W planie także kilka paneli dyskusyjnych. Pierwszego dnia wraz z przedstawicielami Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Dialogu „Przełomy” oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu odbędzie się dyskusja na temat transformacji obiektów poprzemysłowych i obszarów o znaczeniu historycznym.
Program Szychty Kreatywnej
Osoby zainteresowane regionem śląskim będą mogły wziąć udział w dyskusji poświęconej funkcjonowaniu w Strefie Kultury i dalszym możliwościom jej rozwoju. Dyskutować będą m.in. Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, Tomasz Konior, architekt i autor projektu siedziby NOSPR, oraz Wojciech Kuśpik, zarządzający Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Istotnym wątkiem dla Muzeum Śląskiego będzie spotkanie związane z przygotowaniem programu rewitalizacji zabudowań szybu Bartosz – Muzeum Śląskie na warsztat. Uczestnicy Forum i zaproszeni eksperci zastanowią się nad programem funkcjonalnym dla tej części zabudowań byłej kopalni Katowice. To pierwszy krok do wdrożenia modelu współprojektowania.
Forum zakończą wizyty studyjne. W otoczeniu historycznych poprzemysłowych zabudowań Fabryki Porcelany w Bogucicach i Fabryki Obrabiarek „Defum” w Dąbrowie Górniczej będą prowadzone dyskusje o pojawiającej się szansie na zmianę nie tylko terenów po byłych fabrykach, ale także przestrzeni miejskich w ogóle.
Tworzenie miejsc wspólnych
Przestrzeń publiczna jest złożonym ekosystemem społeczno-urbanistycznym i tylko kompleksowe projekty mogą doprowadzić do zrównoważonej odnowy tego miejsca. To jeden z dziesięciu punktów rezolucji pt. "W kierunku rewitalizacji integralnej", która została wypracowana na poprzednich spotkaniach w ramach Szychty kreatywnej. Do udziału w jej finalnej odsłonie organizatorzy zapraszają wszystkich, którym przestrzeń publiczna nie jest obojętna.
Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Termin nadsyłania zgłoszeń do 24.03.2017
Organizatorem Szychty Kreatywnej jest Muzeum Śląskie w Katowicach.
- Więcej o:
Natalia Romik: Architektura nie czeka na zmiany, ona się po prostu rujnuje [WYWIAD]
Snohetta - wspiąć się na architektoniczny szczyt [PERŁY ARCHITEKTURY]
Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D