Adresy jakich mało [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Apartamentowce i ekskluzywne budynki mieszkalne odzwierciedlają pragnienia i inspiracje Polaków. Jak sprawić, by standardy budowania wysokiej jakości przestrzeni publicznej, przestronnych, doświetlonych mieszkań i brył wpisujących się w kontekst były obecne w budowanych na masową skalę osiedlach mieszkaniowych? Te rozważania są tematem drugiego odcinka nowej odsłony Księgi Przestrzeni w TVP KULTURA.
Tym razem w "Księdze Przestrzeni" zobaczymy przegląd inwestycji mieszkaniowych, które dzięki oryginalności formy, niezwykłej lokalizacji lub szczególnemu kontekstowi urbanistycznemu są wyjątkowe i wzorcotwórcze. W drugim odcinku zostaną pokazane inwestycje adresowane do wąskiej grupy obywateli, jednak mogące stanowić dobre przykłady architektury mieszkalnej w całej Polsce.
W kolejnym odcinku "Księgi Przestrzeni" zaprezentowane zostaną trzy zespoły mieszkaniowe: apartamentowce wzorowane na lokalnej tradycji architektonicznej, przez co doskonale wpisujące się w kontekst; rzadki w Polsce przykład mieszkalnego wysokościowca, czyli warszawski Cosmopolitan zaprojektowany przez Helmuta Jahna; rewitalizacja obszaru po dawnym browarze oraz apartamentowiec przy plaży - ekstrawagancki wyjątek w nadmorskim krajobrazie.
O architekturze apartamentów Bogna Świątkowska rozmawia z Jarosławem Trybusiem, a o swoim projekcie opowiadają architekci z pracowni Arch - Deco: Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski.
Premiera drugiego odcinka nowego cyklu "Księgi Przestrzeni" w piątek, 10 marca o godzinie 19.20 na TVP KULTURA.
Zobacz też wideo poniżej o tym, jak został skonstruowany Cosmopolitan - apartamentowiec w Warszawie.
Skomentuj:
Adresy jakich mało [KSIĘGA PRZESTRZENI]