Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wyburzone/ istniejące - Społeczne Archiwum Warszawy

red
Warszawa Centralna 1973-74 - fot. Antoni Śpiewak - ze zbiorów Agnieszki Sternickiej

Od kilku miesięcy Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław realizują akcję zbierania domowych, archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Na przestrzeni kilku miesięcy udało się pozyskać ponad 500 unikalnych zdjęć z prywatnych zbiorów, a także przeprowadzić dziesiątki inspirujących rozmów.

Już 13 grudnia o godzinie 18.00 w Instytucie Zarządzenia Otoczeniem (godnym uwagi)  odbędzie się prezentacja kolekcji Tu było, tu stało. O archiwum podczas spotkania w IZO (gu) opowie Patrycja Jastrzębska - historyczka sztuki, twórczyni inicjatywy Tu było, tu stało, prezeska Stowarzyszenia Masław.Po prezentacji odbędzie się wykład Grzegorza Miki o architekturze Placu Trzech Krzyży i budynku Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (obecnej siedziby Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Energii).

Wśród pozyskanych fotografii są dokumentacje wydarzeń (m.in. budowa Wisłostrady, Dworca Centralnego, odbudowa Zamku Królewskiego, strajk), a tak-że dokumentacje życia prywatnego - spotkań rodzinnych, sposobów spędzania wolnego czasu, dla których przestrzeń miasta jest interesującym tłem - tutaj, oprócz architektury zwraca uwagę także moda warszawiaków sprzed lat. Kolekcja zawiera również zdjęcia prawdziwych pasjonatów architektury, którzy kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu utrwalali wyłącznie obiekty, których teraz już nie istnieją m.in. kina: Moskwa, Relaks i Skarpa, Supersam, budynek Ciech-u czy Sezam.

Cieszymy się, że udało nam się zachęcić tak wielu warszawiaków do podzielenia się z nami swoimi prywatnymi zbiorami i wspomnieniami Domowe archiwa są źródłem bogatej wiedzy. Tak jak zachowują pamięć o najbliższych, których już z nami nie ma, tak samo utrwalają pamięć o czasach minionych. Myz koleiupominamy się opamięć o architekturze, o obiektach, które już nie istnieją lub są przekształcone.Choć niejednokrotnie zapomniane - stanowią element naszejtożsamości i dziedzictwa kulturowego. Wśród zdjęć są unikaty, pokazujące z perspektywy zwykłego mieszkańca jak wielkie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiejWarszawy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Oddaliśmy głos warszawiakom, żeby zobaczyć stolicę ich oczami - dlatego tak bardzo cenimy sobie ich prywatnearchiwa, które pokazują w wyjątkowy, czasem wręcz intymny, sposób przemiany - nie mniej ciekawie niż fotografie zrobione przez agencje czy profesjonalistów, a może nawet bardziej interesująco, ze względu na to, że są to przecież zdjęcia, które wcześniej nie były publicznie prezentowane – mówi Patrycja Jastrzębska, inicjatorka akcji.

Już niedługo kolekcja społecznego archiwum Warszawy ujrzy światło dzienne - zbiory zostaną zaprezentowane na nowej stronie Tu było, Tu stało. Najstarsze fotografie pochodzą z lat przedwojennych, są także przejmujące zdjęcia dokumentujące zrujnowaną stolicę, a najnowsze - z początku XXI wieku. Najwięcej zdjęć zostało wykonanych w centralnych dzielnicach miasta, ale są także zdjęcia z Ursynowa, Pragi Północ, czy Targówka.

Wydarzenie na Facebooku

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>
 

organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław, Tu było, tu stało

partnerzy: Biblioteka Publiczna Miasta Warszawy, Stowarzyszenie "mali braciaUbogich", Narodowe Archiwum Cyfrowe
patroni medialni: Bryła, Co jest grane 24, Radio Kolor 103 FM, TVP Kultura , Warszawski Serwis Kulturalny

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy
Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

Skomentuj:

Wyburzone/ istniejące - Społeczne Archiwum Warszawy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej