Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Jan Pfeifer zwycięzcą make me! Projekt niezwykłego Instrumentu Miejskiego

red
Instrument Miejski - projekt: Jan Pfeifer

Znamy zwycięzcę make me! Jednego z najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych przeznaczonych dla młodych projektantów organizowanych przez Łódź Design Festival. W tym roku główną nagrodę otrzymał Jan Pfeifer twórca Instrumentu Miejskiego. Projekt wyróżniono za idee wprowadzenia w przestrzeń "gestu, który nie-miejsca zmienia w miejsce".

Doceniono twórcze przekształcenie wnikliwej obserwacji. Inspiracją do zaprojektowania Instrumentu Miejskiego było dostrzeżenie zachowań dzieci, które przechodząc pomostem, uderzają patykami w szczeble barierki, tworząc przy tym przypadkową muzykę. To nie pierwszy raz, gdy Instrument Miejski został dostrzeżony przez jury. W czerwcu 2016 roku Jan Pfeifer został laureatem konkursu Young Design 2016 organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Celem projektu jest stworzenie miejsca spotkań, zabaw i doświadczeń audialnych. Przekazywanie radości, jaka płynie ze wspólnego muzykowania.

To obserwacja skłoniła mnie do zaprojektowania instrumentu muzycznego - barierki, której dźwięki są w pełni harmoniczne, a konstrukcja spełnia wszystkie funkcje ochronne. Projekt składa się z kilku modułów, połączonych ze sobą w zależności od dedykowanej przestrzeni. Każdy moduł to oktawa, czyli osiem podstawowych dźwięków. Rama zrobiona jest z profili stalowych, a szczeble z wypłaszczonych rur ze stali nierdzewnej. Zabieg spłaszczania rur sygnalizuje nam długość dźwięków, a także nadaje zwykłym materiałom przemysłowym rangę instrumentu muzycznego. Elektronika zawarta w środku pozwala na korekcję dźwięku tak, aby instrument nie był za głośny i nie zakłócał spokoju w przestrzeni. Instrument ma służyć przełamaniu bariery językowej. Gdy muzycy spotykają się na wspólnym jam-session nie rozmawiają ze sobą. Zaczynają grać i muzyka staje się ich językiem.

Największą wartością projektu jest to, że jest intuicyjny i prosty w użytkowaniu. Wystarczy tylko dotknąć szczebelków, aby wydobyć dźwięk. Całość opisana jest językiem dostępnym dla każdego. Zagra na niej zarówno muzyk, jak i dziecko wchodzące w świat muzyki.

 ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce
Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas
Lśniący pawilon o dwóch ścianach

Skomentuj:

Jan Pfeifer zwycięzcą make me! Projekt niezwykłego Instrumentu Miejskiego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej