Istniejące i wyburzone - perły powojennego modernizmu [WYCIECZKA ROWEROWA]
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na drugi z czterech spacerów architektonicznych, które towarzyszą nowej akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy. Tym razem będzie to wycieczka rowerowa. Podczas wycieczek organizatorzy będą zachęcać warszawiaków do dzielenia się wspomnieniami, a także fotografiami Warszawy sprzed lat. Zbiory archiwum znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Tu było, tu stało.


30.08 (wtorek), godz. 18
Zbiórka: skrzyżowanie ul. Puławskiej z ul. Waryńskiego (dawna lokalizacja wyburzonego Supersamu)
Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało)
wstęp wolny!
Niezwykły, unikatowy, eksperymentalny, ponadczasowy, kamień milowy polskiej architektury – to określenia, które pojawiły się odnośnie do Supersamu. W tym roku mija 10 lat od wyburzenia tego niezaprzeczalnie jednego z największych osiągnięć polskiej architektury po wojnie. Jak do tego doszło? Jak to możliwe, że tej klasy architektura została zniszczona? Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się o uwarunkowaniach, które doprowadziły do wyburzenia Supersamu. Organizatorzy opowiedzą o fenomenie myśli inżynierskiej tych lat – konstrukcji dachu prof. Wacława Zalewskiego, która zdecydowała o jego unikatowości, a także stała się powodem jego rozbiórki. Kolejnym etapem wycieczki będzie istniejący, choć zniszczony w środku Pawilon Rozdroże. Spacerowicze odwiedzą także piękną enklawę powojennych domków na Jazdowie oraz przedwojenne Osiedle Profesorskie. Ich uwagę przykuje wyróżniająca się pośród dworkowej architektury modernistyczna willa Romualda Gutta – modelowy przykład konserwacji i termomodernizacji dokonany przez prywatnego inwestora. Jednym z niewielu zachowanych pawilonów powojennego modernizmu jest dawna restauracja hotelu „Powiśle", gdzie obecnie mieści się klub Syreni Śpiew. Obiekt nie tylko wyróżniają walory architektoniczne, ale także plastyczne: zachowane w idealnym stanie mozaiki z lat 70. oraz wystrój wnętrza, który przetrwał w zasadzie w niezmienionym kształcie. Ostatnim punktem rowerowego spaceru będzie pawilon dworca Warszawa Powiśle. Dokonana w 2009 r. modernizacja obiektu dowodzi, że w wypadku tego typu dzieł wystarczy szanować oryginalną materię, by wydobyć geniusz rozwiązań stosowanych w polskiej architekturze pawilonowej lat 50. i 60.
Rowerowy spacer będzie prowadzony szlakiem unikatowych pereł powojennego modernizmu, tych istniejących oraz wyburzonych. Podczas wycieczki będzie można zastanowić się nad kondycją ochrony tego typu architektury w Warszawie.
Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka IHS Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca Tu było, tu stało, prezeska Stowarzyszenia Masław. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r." oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”.
Wycieczka to kolejne wydarzenie towarzyszące akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy. Podczas wycieczek organizatorzy zachęcają warszawiaków do dzielenia się wspomnieniami, a także fotografiami Warszawy sprzed lat. Zbiory archiwum znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Tu było, tu stało.
Wspomnienia można także zgłaszać pod numerem tel. 515 96 96 51, mailem: tubylotustalo@gmail.com lub przekazać osobiście podczas spotkań w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej 26/28 (w sali konferencyjnej). Spotkania odbędą się 20 września (wtorek), w godz. 10–20 i 21 września (środa) w godz. 10–16.
We wrześniu w ramach projektu odbędą się kolejne spacery:
"Tor Wyścigów konnych na Służewcu", 09.09 (piątek), godz. 18.30, zbiórka: brama wejściowa, al. Wyścigowa, przy stacji paliw Orlen, prowadzenie: Grzegorz Mika
"Na skarpie. Dzielnica Muzeów w Warszawie", prowadzenie: Piotr Kibort, termin zostanie podany wkrótce
organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie
partnerzy:
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
Narodowe Archiwum Cyfrowe
patroni medialni:
BRYŁA
Co Jest Grane24
Radio Kolor 103 FM
TVP Kultura
Warszawski Serwis Kulturalny
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski
w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
- Więcej o:
Budujemy po to, by być zburzonymi - o architekturze z Ewą Kuryłowicz [WYWIAD]
Już 2 500 zniszczonych obiektów. Bezcenne zabytki ofiarą działań Państwa Islamskiego
Wyburzyć czy zostawić? A może i Emilia i wieżowiec w jednym miejscu?
Socrealizm w Polsce: perły architektury PRL
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu