Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

red

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na trzynasty spacer architektoniczny po Dzielnicy Śródmieście.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
fot. M. M. Opasiński

Głównym tematem spaceru będą dwie renowacje i modernizacje ostatnich lat: bulwary wiślane oraz klasycystyczny budynek ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim i przylegający do niego nowy gmach projektu pracowni JEMS. Wykreowany nowy dziedziniec, półotwarty w kierunku wybrzeża, integruje starą i nową część kompleksu oraz otwiera bryłę na zieleń bulwarów, nawiązując do hansenowskiej koncepcji wyjścia nad Wisłę. Nowe skrzydło ilustruje bezkompromisowe podejście do problematyki obecności nowej architektury w zabytkowym otoczeniu. Uczestnicy spaceru przyjrzą się także jak dynamicznym przemianom uległo Powiśle w ostatnim dziesięcioleciu.

Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych
20.08.2016 r. (sob.), godz. 16
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz
Start: róg ul. Lipowej i Wybrzeża Kościuszkowskiego
wstęp wolny

O nowym budynku ASP przeczytasz więcej TUTAJ.

Małgorzata Kuciewicz – architektka, współzałożycielka grupy projektowej Centrala. Studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, doświadczenie zdobywała w Berlage Institute w Amsterdamie i na warsztatach EASA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Obecnie rezydentka Akademie Schloss Solitude.

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

Spacery prowadzą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer
(architekt).

Spacerom architektonicznym towarzyszy konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany adres email: tubylotustalo@gmail.com. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych [SPACER ARCHITEKTONICZNY]