Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muranów - osiedle pomnik [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

red
Muranów - fot. P. Jastrzębska

Muranów Południowy to niezwykłe osiedle-pomnik powstałe po wojnie na gruzach getta. Było jednym z pierwszych powojennych osiedli warszawskich.

Choć zaprojektował je modernista – Bohdan Lachert – to budynki musiały otrzymać socrealistyczny kostium. Uczestnicy spaceru przyjrzą się założeniu urbanistycznemu osiedla w kontekście powojennej odbudowy i przedwojennego krajobrazu tego obszaru. Zastanowią się nad zmianami, które się tu dokonują i na ile wpływają one na zatarcie pierwotnej koncepcji. Jakie znaczenie dla nas obecnie ma to osiedle-pomnik? Czy trzeba zapomnieć, by we względnym spokoju żyć na jego gruzach?

Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka IHS Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca serwis na FB „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia MASŁAW. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r." oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”.

 

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

 Spacery prowadzą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

 Spacerom architektonicznym towarzyszy konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany adres email: tubylotustalo@gmail.com. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

W bieżącym cyklu pozostały jeszcze dwa spacery:

Muranów – osiedle pomnik
24.07.2016 r. (niedz.), godz. 16
Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska
Start: przed kinem Muranów

Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych
20.08.2016 r. (sob.), godz. 16 i 05.11.2016 r. (sob.), godz. 12
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz
Start: róg ul. Lipowej i Wybrzeża Kościuszkowskiego

Organizatorzy:

Tu było, tu stało

Masław Stowarzyszenie

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

Muranów, dzielnica na gruzach dawnej Warszawy [PRZEWODNIK TOP 10]
Zoom na Łódź: Niezrealizowane wizje przyszłości
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie

Skomentuj:

Muranów - osiedle pomnik [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej