Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Bohaterem czwartej, ostatniej w tym sezonie edycji Festiwalu Budynków - ruchomego święta warszawskiej architektury, zbudowanego wokół jej najlepszych przykładów powstałych w XX i XXI wieku - jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Wydarzenie zostało włączone w obchody jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.


Organizatorzy - Fundacja Architektury wraz z Polskim Holdingiem Nieruchomości S.A. zapraszają do odwiedzin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. Uhonorowany licznymi nagrodami, otwarty w 1999 r. gmach, przez wielu krytyków i historyków architektury uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów polskiego postmodernizmu. Bogata w symbolikę narracja prowadzona za pomocą rzeźb i inskrypcji oraz jeden z największych ogrodów dachowych Europy czynią z tego obiektu ważny przykład realizacji idei symbiozy natury i kultury. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie jest jednocześnie gmachem, który stając się ośrodkiem naukowo-towarzyskim, zainicjował proces rewitalizacji Powiśla.
Do udziału w pierwszym sezonie Festiwalu Budynków Fundacja Centrum Architektury wytypowała cztery starannie wyselekcjonowane gmachy, powstałe w XX i XXI wieku w Warszawie, o znakomitej wartości historycznej. Dzięki ich otwarciu dla szerokiego grona zwiedzających, publiczność miała możliwość obcowania z architekturą najwyższej próby. Bohaterem pierwszego wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem był Dom Partii, przykład architektury socrealizmu, wymykający się schematowi tego stylu znanemu chociażby z MDM-u, czy Pałacu Kultury. W drugiej edycji ukazano niebanalną i ponadczasową architekturę kampusu Szkoły Głównej Handlowej, którego rozwiązania są funkcjonalne po dzień dzisiejszy. Bohaterem trzeciej edycji był zaś Teatr Narodowy - Opera Narodowa, gmach, obchodzący w 2015 r. 50. rocznicę odbudowy po zniszczeniach wojennych, wciąż skrywający wiele tajemnic i historii do opowiedzenia.
Plan wydarzeń
28.06. wtorek - 18.30
Spotkanie z prof. Markiem Budzyńskim. Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska
(sala 256, II p., wejście do sali przez główne wejście do biblioteki)
30.06. czwartek - 18.30
Spacer kontekstowy po Powiślu. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne BUW
02.07. sobota
Wykład chodzony po ogrodzie na dachu BUW. Wykład poprowadzi: Barbara Siedlicka.
Miejsce zbiórki: wejście główne na ogród
I tura: 11.00 | II tura: 13.00
Spacer po zakamarkach BUW. Spacer poprowadzi Magdalena Fedorczyk-Falis. Miejsce zbiórki: dziedziniec wewnętrzny
I tura: 12.45 | II tura 14.45
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Na oprowadzanie z przewodnikami obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org
- Więcej o:
Książki, komputery i kosze plażowe czyli nowoczesna mediateka z Sopotu
Warszawska biblioteka po modernizacji. Zielona ściana, szklane dachy i sgraffito [ZDJĘCIA]
Biblioteka uniwersytecka w Helsinkach. Ceglana brama do wiedzy
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D