Plac Teatralny czy Osiedle Profesorskie? Dwa miejskie spacery [Tu było, tu stało]
Już w najbliższy weekend kolejne dwa spacery w ramach Tu było, tu stało. Tym razem do zobaczenia będzie Plac teatralny oraz Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów. Warto wybrać się na obydwa.
Plac Teatralny i okolice
04.06.2016 r. (sob.), godz. 16
Prowadzenie: Grzegorz Pi ą tek
Start: Teatr Wielki, przed wejściem do Opery Narodowej
Plac Teatralny oraz jego okolica były miejscem fascynujących architektonicznych metamorfoz. Zabytki takie jak Teatr Wielki, pałac Blanka czy dawny ratusz, choć wydają się zastygłe w kanonicznej formie, zmieniały w XX wieku swój kształt. Ich obecny wygląd to wynik ewolucyjnych zmian, radykalnych decyzji i konserwatorskich kompromisów. Z kolei relikty Banku Polskiego przy Bielańskiej oraz Grób Nieznanego Żołnierza przetrwały jako ostatnie tak spektakularne świadectwa zniszczenia miasta i pobudzają do pytań na temat sensu kontynuacji odbudowy oraz miejsca ruiny we współczesnym mieście.
Grzegorz Piątek – absolwent WAPW, krytyk architektury, publicysta, kurator, prezes Fundacji Centrum Architektury. 2005-2011 – członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator” , od 2014 stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. Autor książek: „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016), "Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (z J. Trybusiem i M. Kwietowiczem, 2012), „SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy” (z J.Trybusiem i M. Piwowar, 2012). Współkurator wystawy Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzonej Złotym Lwem dla najlepszego pawilonu narodowego na Biennale Architektury w Wenecji (2008).
Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów
05.06.2016 r. (niedz.), godz. 16
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz
Start: przed kawiarni ą Rozdroże, al. Ujazdowskie 6
Tematem spaceru będą dwa typy osiedli: Kolonia Profesorska z 20-lecia międzywojennego i osiedle Jazdów z połowy lat 40. XX wieku. Pierwsze osiedle skupia kilkanaście domów typu dworkowego stworzonych dla profesoró w Politechniki Warszawskiej. Stylistycznym ewenementem jest willa prof. Romualda Gutta – i to właśnie jej i dokonanej niedawno modelowej termomodernizacji organizatorzy spaceru poświęcą dłuższą chwilę. Z kolei osiedle Jazdów jest typem zupełnie innego rodzaju zabudowy – złożone z drewnianych, skromnych domków fińskich, pomyślanych jako tymczasowe rozwiązanie mieszkaniowe, przetrwało do naszych czasów i obecnie swoją specyfiką zachwyca wielu warszawiaków.
Małgorzata Kuciewicz – architektka, współzałożycielka grupy projektowej Centrala. Studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, doświadczenie zdobywała w Berlage Institute w Amsterdamie i na warsztatach EASA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Zajmuje się badaniem, popularyzacją , a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Obecnie rezydentka Akademie Schloss Solitude.
Uczestnictwo w spacerach jest bezpłatne. Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które si ę na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.
Więcej informacji na profilu wydarzenia w serwisie facebook.
Skomentuj:
Plac Teatralny czy Osiedle Profesorskie? Dwa miejskie spacery [Tu było, tu stało]