Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Integracyjny Program Mieszkaniowy – jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców

red
Integracyjny Program Mieszkaniowy - jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców - Fundacja Blisko

Przez ostatnie 15 lat do Polski przyjechało ponad 100 000 osób starających się o status uchodźcy ale na stałe zostało tylko około 6-8 tysięcy czyli tylko 6-8% starających się o ochronę w Polsce. Dlaczego?

Powodów wyjeżdżania uchodźców z Polski jest wiele. Są wśród nich mi.n.: starania o dołączenie do rodziny lub znajomych w innych krajach UE oraz znajomość języka używanego w innym kraju UE. Jednakże w większości przypadków wyjazdy motywowane są zagrożeniem ubóstwem lub bezdomnością a obecnie niestety coraz częściej także dyskryminacją i zagrożeniem przemocą w Polsce. Spośród uchodźców i imigrantów, korzystających z pomocy Fundacji Ocalenie ponad 20% przynajmniej raz od przyjazdu do Polski było bez dachu nad głową.

Niezmiennie główną barierą integracji pozostaje niedostępność mieszkań do wynajęcia w cenach osiągalnych dla uchodźców. Wynikające z tego zagrożenie bezdomnością i ubóstwem zmusza uchodźców do wyjeżdżania do innych krajów Unii Europejskiej. Większość tych rodzin błąka się latami pomiędzy różnymi krajami i najbardziej cierpią na tym dzieci i młodzież. Te które decydują się zostać w Polsce często latami żyją w skrajnym ubóstwie i niezdrowych warunkach mieszkaniowych (w zrujnowanych mieszkaniach bez ogrzewania). W podobnej sytuacji znajduje się też wiele rodzin imigranckich, które ze względów politycznych nie mają szans na otrzymanie statusu uchodźcy w Polsce (np. obywatele Ukrainy lub Wietnamu).

W związku z tym Fundacja Ocalenie postanowiła rozpocząć przygotowania do realizacji Integracyjnego Programu Mieszkaniowego, którego założenia opierają się na schemacie społecznej agencji najmu. Celem programu jest zapewnianie rodzinom uchodźczym w trudnej sytuacji mieszkań w cenach, na które mogą sobie pozwolić bez popadania w zadłużenie. Wsparcie mieszkaniowe docelowo w okresie 2-3 lat prowadzić do usamodzielnienia się i umożliwić korzystanie z mieszkań wynajmowanych na prywatnym rynku.

Spotkanie będzie poświęcone omówieniu przyczyn nieskuteczności państwowych programów integracji uchodźców w Polsce oraz przedstawienia pomysłu na próbę rozwiązania jednego z głównych problemów uchodźców w Polsce – zagrożenia bezdomnością.

Piotr Bystrianin – psycholog międzykulturowy i trener antydyskryminacyjny. Prezes zarządu Fundacji Ocalenie. Twórca i wieloletni koordynator Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie, wyróżnionego nagrodą Grand Prix w konkursie S3KTOR 2011. Laureat nagrody Społecznik Roku 2014 tygodnika Newsweek Polska. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy związanej z pomocą dla uchodźców i imigrantów, w tym 2 lata pracy w ośrodku dla uchodźców oraz ponad 2 lata pracy jako psycholog z cudzoziemcami w Warszawie. Prowadzi warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej, pracy z cudzoziemcami, psychologicznych aspektów uchodźstwa oraz sytuacji cudzoziemców w Polsce i antydyskryminacji. W Fundacji zajmuje się także opracowywaniem nowych programów, pisaniem projektów i pozyskiwaniem funduszy na działania związane z integracją i pomocą dla cudzoziemców.

Seminarium odbędzie się 10 maja (wtorek), w g. 18:30, w Muzeum Warszawskiej
Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa. Prowadzenie: Joanna Erbel.
Prosimy o potwierdzenie udziału na adres: erbel@fundacjablisko.pl

Seminarium jest czwartym z cyklu spotkań „Polityka mieszkaniowa w XXI w. Dobre praktyki dla polskich miast” realizowanym przez Fundację Blisko. Celem cyklu jest pokazanie alternatyw mieszkaniowych, które mogą zostać wdrożone przez polskie samorządy. Spotkania są dedykowane dla miejskich działaczy i działaczek zajmujących się polityką miejską, a szczególnie polityką mieszkaniową, organizacji pozarządowych, samorządów. Aby zagwarantować wielosektorowe podejście organizujemy je we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz grupami nieformalnymi. Cykl będzie prowadził do wymiany doświadczeń. Powstanie biblioteka tekstów dotyczących omawianych problemów, która będzie dostępna na stronie: fundacjablisko.pl.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Integracyjny Program Mieszkaniowy – jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej