Kino Muza w Poznaniu ponownie otwarte. Po remoncie kino z 1908 roku wygląda świetnie
Po rocznej przerwie ponownie otwarte zostało poznańskie Kino Muza. Widzowie będą mogli oglądać filmy w trzech salach, a na tarasie działać będzie kino letnie. Oryginalne, pełne nawiązań do historii kina wnętrza, zaprojektowali architekci z TOYA DESIGN.
Kino Muza w Poznaniu, w oficynie kamienicy przy ul. Św. Marcin, zostało otwarte w 1908 roku, zaledwie 13 lat po tym, jak bracia Lumière zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy w Paryżu. To jedno z najstarszych polskich kin funkcjonowało pod wieloma nazwami - Theater Apollo, Colosseum, Europa. Świt, Zentral Lichtspiele, Wolność i od lat 50. XX w. Muza.
Niedawno otwarto kino Muza po generalnym remoncie (podczas prac seanse odbywały się przy ul. Masztalarskiej 8). To miejsce inne niż powszechne dzisiaj multipleksy. To kino studyjne, dyskusyjne, w którym można poczuć prawdziwą magię kina. Nowe wnętrza to dzieło pracowni TOYA DESIGN.
W holu kina jest kawiarnia. Na ścianach świetlne ramki, plakaty, czerń. Cytaty z filmowej historii. Na suficie teatralne oświetlenie. Wygodne kanapy i stołki zapraszają do rozmów. Na posadzce szachownica terakoty. Widzów wita neon, można zrobić sobie zdjęcie na reżyserskim krzesełku, poczuć się jak na planie filmowym.
Kino Muza wzbogaciło się o dwie nowe sale na piętrze nad kinem. W całej nowej przestrzeni będą mogły się więc odbywać jednocześnie aż 4 projekcje. Sale zaprojektowane w przyjaznym, kameralnym klimacie są zróżnicowane wystrojem i układem widowni. Jedna z nich ma płaską podłogę, w drugiej zaprojektowano audytorium podniesione. Kolorowe, zindywidualizowane formą krzesła i kanapy tworzą atmosferę odmienną od tej, którą przyzwyczailiśmy się spotykać w kinach. Oprócz funkcji kinowej sale mogą teraz prowadzić o wiele szerszy program - będą w nich odbywać się warsztaty i prezentacje.
Zadbano także o dobrą akustykę. Sale zostały wydzielone akustycznie od siebie i od pozostałych kondygnacji oficyny. Kino zyskało wentylację mechaniczną i klimatyzację. Na zapleczu powstała mała strefa biurowa. Ze skromnego foyer można dostać się na taras z kinem letnim, umiejscowiony na dachu holu kina. Dzięki zastosowaniu zewnętrznej windy obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
To już drugie (po kinie Pałacowym) kino studyjne w Poznaniu zaprojektowane przez TOYA DESIGN. Architektom gratulujemy!
===== Kino Muza w Poznaniu
Projekt przebudowy piętra oficyny oraz części parteru na sale audiowizualne wraz z instalacją wentylacji kina Muza oraz parteru i piwnicy kina Muza
Projekt:TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska – Stawicka, Natalia Wojciechowska, Anna Sędecka, Anna Misiaszek, Wojciech Andrzejewski, Jacek Wojciech, Katarzyna Pszonka
Konstrukcja: Roman Pilch
Akustyka: Sound & Space Robert Lebioda, Rafał Zaremba
Instalacje sanitarne: Jarosław Hernes, Tomasz Pawłowski
Instalacje elektryczne: Jolanta Śniedziewska
Realizacja: 2018 - 2019
Inwestor: ESTRADA POZNAŃSKA
Powierzchnia: piętro 286,6 m2 + parter 502,99 m2 = 789,6 m2
Kubatura: piętro 974,4 m3 + parter 1306,34 m3 = 2 281 m3
Generalny Wykonawca: DEMIURG
Zdjęcia:Radek Słowik
- Więcej o:
Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu od Archimedia. Będzie nowoczesny i funkcjonalny
Estrada Poznańska będzie przebudowana. Zwyciężył projekt pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński
Tak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zwyciężył projekt Atelier Loegler Architekci
Przebudowa Kupca Poznańskiego. Będzie tu hotel Marriott
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach