Cichy Dom w sąsiedztwie autostrady. Jak rozwiązano problem hałasu?
Nowoczesny budynek, w kształcie trzech połączonych ze sobą prostokątów, usytuowany jest na działce w bliskim sąsiedztwie autostrady. Architektom z pracowni Toprojekt udało się zaprojektować naprawdę Cichy Dom.
Cichy Dom w miejscowości Czerwionka-Leszczyny zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Toprojekt w 2017 roku. Dość długa działka, leżąca w kierunku północ-południe, znajduje się w sąsiedztwie autostrady A1. Mimo, że ekran akustyczny znajduje się ok. 100 metrów o działki, dokładnie na wprost domu jest przerwa na wjazd techniczny - dźwięki z autostrady słychać więc całkiem wyraźnie. Problem hałasu został rozwiązany poprzez ukształtowanie domu w formie czterech ścian usytuowanych równolegle do autostrady, spełniających funkcję barier akustycznych, pomiędzy którymi rozlokowane zostały wszystkie funkcje.
Budynek w kształcie trzech połączonych ze sobą prostokątów usytuowany jest na północnej części działki. Na działkę wjeżdża się od strony popołudniowej poprzez drogę dojazdową. Wejście do obiektu znajduje się od strony wschodniej. Do domu prowadzi niski mostek niwelujący różnicę wysokości między budynkiem a drogą dojazdową.
Bryła Cichego Domu to właściwie dwa tunele (większy i mniejszy). W łączniku między nimi zaaranżowano pokój dzienny z kominkiem na środku. Otwarte na północ i południe (w stronę ogrodu i tarasu) pomieszczenie, jest miejscem spotkań rodziców (mieszkających w tunelu zachodnim) i dzieci (zajmujących tunel wschodni). W części zachodniej, oprócz sypialni rodziców z garderobą i łazienką, znajduje się gabinet, dodatkowa łazienka i taras. W części wschodniej, poza umieszczonym centralnie wiatrołapem, znajdują się dwie sypialnie najmłodszych domowników, łazienka, wc i garderoba. Z tej strony również zaprojektowano taras. Kolejnymi pomieszczeniami są kuchnia wraz z pomieszczeniem gospodarczym, które zapewnia jednocześnie dostęp do dwustanowiskowego garażu.
Od południa w strefie dziennej i od północy w sypialniach, umieszczono duże przeszklenia. Z okien rozciąga się widok na zmieniający się krajobraz ogrodu. Wysunięcie ścian i dachów poza przeszklenia wychodzące na ogród spełnia dwie funkcje. Po pierwsze takie rozwiązanie ogranicza dźwięki z autostrady. Po drugie wysokie słońce w lecie nie wpada do środka, a niskie w zimie tak. Bardzo ciekawie ukształtowano powierzchnię ogrodu. Trawnik nie jest płaski ale faluje jak powierzchnia morza lub jeziora.
Cichy Dom autorstwa Toprojekt otrzymał wyróżnienie w konkursie Architektura Roku SARP 2019 w kategorii dom jednorodzinny. Podczas wystawy Najlepsze domy Grupy Wyszehradzkiej 2018 otrzymał wyróżnienie.
----- Cichy Dom
Lokalizacja: Czerwionka—Leszczyny
Data: 2017
Powierzchnia całkowita: 439 m²
Projekt: Toprojekt
Zespół projektowy: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Joanna Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak,arch. Katarzyna Mazurek, arch. Marek Lis, arch. Alina Kudla
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Bookworm Cabin - chatka pełna książek w lesie pod Warszawą. Idealne miejsce na technologiczny detoks
Parterowy dom w Lędzinach [PROJEKT]
Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny
Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]