Konkurs na rzeźbę przy Imagine w Łodzi rozstrzygnięty. Wygrała stalowa, abstrakcyjna forma "wychodząca" z mapy
Rozstrzygnięto właśnie konkurs na projekt rzeźby, która powstanie w ogólnodostępnym pasażu pomiędzy budynkami kompleksu biurowego Imagine w Łodzi, przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza. Zdobywcą nagrody głównej został Mikołaj Apelt-Ciupiński, autor pracy pt. "Imagine. Wyobraź sobie.Nową Łódź!", student I roku studiów licencjackich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP.
Celem konkursu organizowanego przez Avestus Real Estate oraz Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi było wyłonienie projektu wielkoformatowej rzeźby, która stanie się jednym z elementów wyróżniających i identyfikujących inwestycję Imagine na mapie Łodzi. Uczestnicy konkursu – studenci studiów I i II stopnia na kierunku Rzeźba na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP (WRiDI) oraz jego absolwenci, zmierzyli się z zaprojektowaniem rzeźby wykonanej z szeroko rozumianej stali hutniczej, obrabianej metodami wszechstronnie pojmowanego ślusarstwa artystycznego. Inicjatywę honorowym patronatem objęła Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi.
Nagrodę główną jury przyznało Mikołajowi Apelt-Ciupińskiemu za pracę pt. „Imagine. Wyobraź sobie…Nową Łódź!”. Projekt zwycięskiej rzeźby przedstawia wyobrażeniową, abstrakcyjną formę, nawiązującą do łodzi pod pełnymi żaglami, która ukazuje się pomiędzy budynkami Imagine. Podstawę rzeźby stanowi wykonana z kortenu mapa Łodzi z planem głównych ulic, na której została odwzorowana rzeczywista lokalizacja kompleksu. Lśniąca forma „wychodząca z mapy” wykonana jest z metalowych części, ułożonych w kompozycję nie zatrzymującą ruchu, poddającą mu się i umożliwiającą jego przepływ. Wrażenie to wzmacnia sposób opracowania jej powierzchni – lustrzana tafla sprawia, że rzeźba jest żywa, wchodzi w relację z otoczeniem i odbiorcami.
Zwycięska praca Mikołaja Apelt-Ciupińskiego jest nie tylko nowoczesną formą rzeźbiarską znakomicie wykorzystującą lustrzane powierzchnie stali nierdzewnej skontrastowane z pokrytą rdzą stalową podstawą, ale zawiera w sobie poetycką symbolikę odnoszącą się do nazwy naszego miasta. Konkurs jest znakomitym przykładem współpracy biznesu ze szkolnictwem artystycznym Łodzi. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu
- powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
Poza wyborem zwycięskiej rzeźby, jury wyróżniło dodatkowo dwie prace, których autorami są Marta Szawel i Jakub Miszczak, studenci II roku studiów licencjackich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP. Artyści otrzymają nagrody pieniężne, a modele przestrzenne ich rzeźb staną się elementem aranżacji wnętrz kompleksu biurowego Imagine. Zwycięzca, Mikołaj Apelt-Ciupiński, otrzymał możliwość realizacji własnej rzeźby na terenie Imagine, która zostanie w pełni sfinansowana przez Avestus Real Estate, dewelopera kompleksu.
Oceny zgłoszonych prac dokonało jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ponadto, w komisji zasiedli również m.in: Marek Janiak, Architekt Miasta Łodzi, prof. Lesław Miśkiewicz, dr hab. Stanisław Brach oraz przedstawiciele Avestus Real Estate.
Skomentuj:
Konkurs na rzeźbę przy Imagine w Łodzi rozstrzygnięty. Wygrała stalowa, abstrakcyjna forma "wychodząca" z mapy