Budki dla jerzyków na wyremontowanych budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze. Brawo!
Na warszawskiej Pradze - Południe, na elewacjach wyremontowanych budynków komunalnych przy ul. Lubelskiej i Skaryszewskiej, zamontowano kilkanaście budek lęgowych dla jerzyków. Koszt niewielki, a pożytku całe mnóstwo. To sposób na ocalenie jerzyków, "ożywienie" architektury i walkę z komarami.
Budki lęgowe dla jerzyków, zamontowane na elewacjach wyremontowanych domów na Pradze-Południe, wyglądają estetycznie i oryginalnie. Przede wszystkim jednak Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe zadbał o siedliska jerzyków - popularnych ptaków, od setek lat żyjących w naszych miastach. Ich rola jest nieoceniona - żywią się komarami, meszkami i muchami (jeden ptak może zjeść nawet 20 tys. owadów dziennie). Osoby żyjące w blokach, w których "zamieszkały" jeżyki potwierdzają, że nie mają problemów z uciążliwymi owadami.
Jerzyki najczęściej mieszkają w otworach wentylacyjnych - zarówno w blokach z wielkiej płyty, starych kamienicach i domach (dawniej jerzyki zamieszkiwały szczeliny skalne, ale szybko przystosowały się do życia w miastach). Niestety, populacja jerzyków w Polsce, z roku na rok jest coraz mniejsza. Wszystkiemu winna jest termomodernizacja. Ocieplając budynki często zamyka się otwory wentylacyjne plastikowymi kratkami. Pożyteczne jerzyki tracą więc dostępy do swoich siedlisk lęgowych.
Na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt (DzU nr 220, poz. 2237) jerzyki są gatunkiem ściśle chronionym. Obowiązuje zakaz niszczenia ich siedlisk. Niestety, przepisy nakazujące ochronę siedlisk jerzyków, są systematycznie łamane.
Skomentuj:
Budki dla jerzyków na wyremontowanych budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze. Brawo!