Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Architektura, która integruje się z otoczeniem

Redakcja Pressland/WG
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko. Duża czatownia od strony wschodniej. Proj. 55Architekci - Fot. Wojciech Świątek

To architektura prosta, skromna, wtapiająca się w przyrodę, ale jednocześnie nowoczesna przemyślana i dopracowana w najmniejszym szczególe. Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, zaprojektowana przez architektów z pracowni 55Architekci, to ścieżki i czatownie z których można obserwować faunę i florę.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko, zaprojektowana przez architektów z pracowni 55Architekci, znajduje się w Starym Sączu, w widłach górskich rzek Dunajca i Popradu. To miejsce "oddane" naturze - kiedyś mieściła się tu żwirownia, przekształcona przez naturalną sukcesję. W zamyśle inicjatorów, miejsce to ma pełnić rolę edukacyjna - uświadamiać, jak wielka jest siła przyrody (nawet w obliczu antropogenicznych zniszczeń). Ma być odpowiedzią na niedostatek miejsc publicznych w terenach podmiejskich. Miejscem dostępnym zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych, piechurów, osób mniej sprawnych i niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. To przestrzeń kameralna, spokojna i cicha - architektom udało się zachować jej charakter. Do budowy obiektów użyto surowego drewna - skromnego, lokalnego materiału, integrującego obiekt z otoczeniem.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko składa się z obserwacyjnych drewnianych ścieżek (o długości 400 m) meandrujących między bagnami, jeziorkami i zaroślami oraz dwóch altan o oryginalnych, geometrycznych bryłach. Już sam przebieg kładki,wymusza uważność i czujną obserwację terenu - nie ma tu balustrad a drewno zachodzi na tereny podmokłe. 55Architekci stworzyli "scenariusz wrażeń" wędrówki po Bobrowisku. Trasa została zaprojektowana tak, by sekwencyjnie zapoznawać się z miejscem. Spacer po kładce ma pozwolić na bezpośredni kontakt z naturą, pokazać jej zmienność i siłę. Uspokoić percepcję odwiedzającego i wywołać jednocześnie stan oczekiwania. Na terenie obiektu umieszczone grawerowane tablice z wizualnymi i tekstowymi informacjami o lokalnej faunie i florze.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko z lotu ptaka. - Fot. Dariusz Ptak

Dwie czatownie, wykonane z surowego drewna, ulokowano w miejscach, w których często pojawiają się bobry, łabędzie i inne zwierzęta charakterystyczne dla regionu. Nieregularne otwarcia w poszyciu pozwalają się w ukryciu obserwować zwierzęta. Drewno będzie ulegać ciągłym, nieznacznym zmianom, poddając się organicznemu otoczeniu. Oprócz "kryjówki", czatownie mają jeszcze jedną funkcję. Umieszczono w ich poszyciu niewielkie dioramy ilustrujące etapy powstawania miejsca i najważniejsze elementy kontekstu przyrodniczego.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko to wyjątkowa architektura na miarę naszych czasów. Prosta ale efektowna. Oryginalna, z szacunkiem do kontekstu i przyrody. Obiekt spodobał się mieszkańcom, którzy licznie odwiedzają Bobrowisko. Za ten projekt, architekci z pracowni 55Architekci otrzymali już kilka ważnych nagród m.in. wyróżnienie Internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna Polityki czy Nagrodę Roku SARP 2018 i Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza (I miejsce) - obie w kategorii przestrzeń publiczna. Czy Bobrowisko ma szansę otrzymać również nagrodę Bryła Roku? O tym dowiemy się już wkrótce!

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko - duża czatownia od strony zachodniej. - Fot. Jakub Adamczyk

------

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko - ścieżka przyrodnicza ze strukturami obserwacyjnymi

Lokalizacja: Stary Sącz, widły rzek Dunajec i Poprad

Autorzy: 55Architekci, architekci Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek

Współpraca autorska: architekt Magdalena Caban, 55Architekci

Konstrukcja: BMD, Jerzy Gąciarz,

Generalny wykonawca: Budownictwo Mosty Drogi BMD sp. z o.o.

Inwestor: Gmina Stary Sącz

Powierzchnia terenu: 5224 m2

Powierzchnia zabudowy: 1252 m2

Powierzchnia użytkowa struktur obserwacyjnych: 63 m2

Kubatura struktur obserwacyjnych: 313 m3

Projekt: 2017

Realizacja: 2018

Koszt inwestycji: 1 520 612 PLN

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Spacer w koronach drzew pod Warszawą, czyli Park Dolina Wkry w Pomiechówku
Spacer w koronach drzew pod Warszawą, czyli Park Dolina Wkry w Pomiechówku
EKOpark w Ursusie. Odwiedziliśmy pierwszy ekologiczny park w Warszawie

Skomentuj:

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Architektura, która integruje się z otoczeniem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej