Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowy Port w centrum Bydgoszczy od BBGK Architekci. Tu będzie bić serce miasta

Redakcja Pressland/WG/mat. BBGK Architekci
Nowy Port w Bydgoszczy. Widok na ul. Marcinkowskiego i ul. Focha. Projekt: BBGK Architekci - Wiz. BBGK Architekci

Nowy Port - kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, powstanie na 2-hektarowej działce w ścisłym centrum Bydgoszczy, w sąsiedztwie Wyspy Młyńskiej, Starego Miasta oraz Opery Nova. Zadaniem, przed którym stanęli architekci z pracowni BBGK było stworzenie nowego fragmentu miasta, który ze względu na swoje położenie i przemyślane rozwiązania będzie tętnić życiem.

Od wielu lat miasto Bydgoszcz realizuje program przywracania rzeki miastu. Nowy Port - kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, z przestrzeniami nie tylko dla mieszkańców, ale dla wszystkich bydgoszczan, doskonale wpisuje się w tą strategię. Przestrzeń zaprojektowana przez BBGK Architekci, uzupełni brakujący kwartał miasta. Projekt zlokalizowany jest przy samym początku bulwarów nad Bdrą, tuż przy zrewitalizowanej Śluzie Miejskiej. Będzie bardzo mocno związany z rzeką. Będzie przenikał się z bulwarami, korzystając z ich potencjału. Cała urbanistyka i architektura projektu była od początku mocno ukierunkowana na rzekę.

Projektowanie rozpoczęto od analizy miejsca. Opracowany został ponad stu-stronnicowy masterplan, który był drogowskazem dla całego założenia. Bardzo ważne było zaprojektowanie dobrej, miejskiej urbanistyki, która wtopi się w tkankę Bydgoszczy i będzie naturalnym przedłużeniem istniejącego miasta. Nowy Port ma być “sercem Bydgoszczy”, z pełną ofertą handlowo-usługową i gastronomiczną.

Nowy Port ma być nie tylko miejscem do mieszkania. Znajdzie się tu sporo przestrzeni na handel i usługi. Chcemy, żeby naprawdę zaczęło tu bić nowe serce Bydgoszczy

- mówi Jan Belina-Brzozowski z BBGK Architekci.

Nowy Port w Bydgoszczy. Widok od strony bulwaru. Proj. BBGK Architekci. - Wiz. BBGK Architekci

Całość założenia, o powierzchni niemal 40 000 m kw.,  została podzielona na cztery śródmiejskie kwartały. Każdy z nich posiada odmienny charakter, co wpisuje się w wielowątkowość miasta. Przez środek przebiegać będzie nowa zielona aleja, łącząca ulicę Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej mocnym, charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew. Pod zwartym okapem koron poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. Aleja wraz z placami wejściowymi (przy wlocie z ulicy Focha) stworzy oś widokową i tło dla Opery Nova, zachęcając do wejścia w głąb kwartału.
Równolegle do ulicy Focha, nowy kwartał przecinać będzie pasaż pieszy, bez ruchu samochodowego. Pasaż ten połączy nadrzeczne bulwary z ulicą Warmińskiego. Tętniąca śródmiejskim życiem przestrzeń publiczna stanowić będzie miejsce spotkań i integracji bydgoszczan.

Bardzo ważny elementem urbanistyki jest wykorzystanie potencjału rzeki. Duży akcent położony został na ożywienie bulwarów nadrzecznych, wzdłuż których pojawią się restauracje i kawiarnie. Spacerowe bulwary zwieńczone mają być przy ul. Focha placem miejskim, który wraz ze schodkowym zejściem do wody, ma stać się miejscem spotkań i odpoczynku nad rzeką.

Ważną rolę wśród zabudowy kwartału odgrywają zabytki – pozostałości fabryki „Befana” i pojedyncze kamienice. Ocalałe budynki, choć stanowią nieliczny fragment zabudowy, będą z szacunkiem zrewitalizowane i wyeksponowane w nowej tkance miasta. Nowy Port to jednak nie tylko przestrzeń publiczna. Wewnątrz kwartałów zaprojektowano całkowicie prywatne dziedzińce dla mieszkańców. Odseparowane od zgiełku miasta, będą miały bezpośrednie wyjście na bulwary i teren nabrzeża.

Nowy Port w Bydgoszczy. Widok na Operę. Proj. BBGK Architekci. - Wiz. BBGK Architekci

Bryły projektowanych domów uformowano tak, by miejsca styku ze starą zabudową były możliwie jak najbardziej harmonijne. Istniejąca zabudowa od strony bulwarów nad Brdą została wykorzystana jako brama prowadząca do projektowanego założenia.

Stworzenie przyjemnych przestrzeni w ludzkiej skali było naszym kolejnym zadaniem. Przy ciągach pieszych zaplanowano niższą zabudowę z przemyślaną lokalizacją punktowych dominant wysokościowych. Wzdłuż projektowanej alei wycofano ostatnie kondygnacje, co czyni ulicę bardziej kameralną. W parterach budynków, kluczowych dla odbioru przestrzeni publicznej, zlokalizowano usługi, sklepy i gastronomię. Przewidziano możliwość realizacji urozmaiconej struktury mieszkaniowej dla różnych grup odbiorców oraz zadbano o miejsca integracji i wzmacniania więzi sąsiedzkich w postaci zielonych dziedzińców oraz pasażu pieszego.

Zależało nam na tym, aby stworzyć naprawdę jakościową architekturę. Taką, która nie jest modna tylko dziś, lecz wytrzyma próbę czasu przez długie lata

–  mówi Wojtek Kotecki z BBGK Architekci.

Architekci postanowili zastosować materiały i rozwiązania dotychczas nie stosowane przez żadnego dewelopera w Bydgoszczy. Elewacje i części wspólne wykończone będą szlachetnym kamieniem, naturalnym drewnem i stylowym terrazzo. Projekt ma być mocno zakorzeniony w Bydgoszczy, będzie więc czerpał to, co najlepsze z piękna bydgoskiej secesji. Nowy Port to nowoczesne jej wydanie w postaci biżuteryjnego detalu – delikatnej fali, szykownych ryflowań, łuków i arkad. Delikatne kolory ziemi naturalnych materiałów uzupełnione zostaną złotem.

Nowy Port w Bydgoszczy. Tarasy z widokiem na Brdę. Proj. BBGK Architekci. - Wiz. BBGK Architekci

Apartamenty zostały zaprojektowane na otwartym planie – tak, aby umożliwić nabywcom maksymalną elastyczność w kreowaniu przestrzeni i dowolną aranżację wnętrz, według indywidualnych projektów. Dzięki temu każde piętro można dowolnie dzielić i aranżować. Możliwe jest zaprojektowanie nawet najbardziej wyszukanych rozkładów – np. apartamentów dwupoziomowych z salonem na podwójną wysokość (6m). Wszystkie apartamenty cechują ponadstandardowe, panoramiczne przeszklenia i szerokie, kilkudziesięciometrowe, zadaszone tarasy.

Nowy Port, autorstwa BBGK Architekci to naprawdę dobry, przemyślany projekt, świetnie wpasowujący się w istniejącą tkankę miasta.

-------

Pełna nazwa projektu: NOWY PORT
Adres: kwartał zabudowy pomiędzy ulicami: Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego w Bydgoszczy
BBGK Architekci: Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki
Współpraca autorska: Emilia Sobańska, Paweł Artyfikiewicz, Paweł Furmanowski, Milena Trzcińska, Julita Zembrowska
Inwestor: AWZ Deweloper sp. z o.o.
Powierzchnia działki: 20617
Powierzchnia zabudowy: 12766
Powierzchnia biologicznie czynna: 25%
Powierzchnia całkowita naziemna: 62158 m kw.
Powierzchnia mieszkaniowa: 33436 m kw.
Powierzchnia usługowo-biurowa: 8687 m kw.
Powierzchnia użytkowa suma: 41185 m kw.
Liczba kondygnacji nadziemnych: 1-11
Liczba kondygnacji podziemnych: 1-2
Liczba mieszkań: 628
Liczba miejsc postojowych dla samochodów: 731

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie

Skomentuj:

Nowy Port w centrum Bydgoszczy od BBGK Architekci. Tu będzie bić serce miasta

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej