EKOpark w Ursusie. Odwiedziliśmy pierwszy ekologiczny park w Warszawie
Na poprzemysłowych terenach dawnej fabryki ciągników Ursus, przy ul. Gierdziewskiego, otwarto niedawno EKOpark - pierwszy ekologiczny park w Warszawie. Jak wygląda? Sprawdzamy!
EKOpark to nowy park w warszawskim Ursusie. Na razie ma 3,3 hektara (zamknięto pierwszy etap inwestycji), ale już jesienią ma mieć prawie 5 hektarów. Powstały na poprzemysłowym terenie dawnej fabryki ciągników Ursus EKOpark to pierwszy ekologiczny park w Warszawie. Na czym polega idea?
Zachowano cenną przyrodniczo roślinność, którą "wpisano" w nową koncepcję parku.W sąsiedztwie starych drzew pojawiły się tablice ze zdjęciami, pokazującymi jak topole lub wierzby wyglądały przed utworzeniem parku. Posadzono rodzime gatunki drzew i krzewów. Blisko 70 % powierzchni nowego parku jest biologicznie czynna. Aby podkreślić naturalny charakter parku, koszenie trawników ma odbywać się maksymalnie pięć razy w roku, a kwietnej łąki tylko raz w roku.
Zadbano o budki lęgowe i "hotele" dla owadów. Utworzono kwietne łąki. Do podbudowy ścieżek, czy budowy murków oporowych wykorzystano materiały z recyklingu. Parkowe alejki wykonane zostały w technologii mineralnej, czyli z materiałów przepuszczalnych, składających się z kamieni naturalnych, grysów i lepiszcza ekologicznego. W EKOparku są niecki bioretencyjne - gromadzą deszczówkę, która wykorzystywana jest do nawadniania roślin. Latarnie zasilane są energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych.
W nowym parku jest też bardzo ładny plac zabaw, zbudowany z drewnianych, przyjaznych środowisku elementów. Urocze są drewniane figurki zwierząt (np. dzików lub łabędzi), na które chętnie wspinają się najmłodsi. Utworzono ścieżkę edukacyjną, pełną ciekawostek na temat miejskiej fauny i flory. Pomiędzy trawnikami ustawiono platformy wypoczynkowe z modrzewiowego drzewa. Są tu też białe, dające cień altanki z ocynkowanej stali. Zaprojektowano również prostą siłownię plenerową - z drabinkami i ławeczkami.
weczkami.
Pomysł na utworzenie EKOparku powstał w 2009 roku w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. W dzielnicy brakowało terenów zielonych i parku z prawdziwego zdarzenia. Wybrano pustą działkę z rosnącymi gdzieniegdzie dużymi drzewami. Rozpoczęły się prace badawcze, mające na celu określenie i sklasyfikowanie fauny i flory na tym terenie. Wstępna koncepcja nowego parku powstała w 2015 roku - wykonała ją firma Architektura Krajobrazu Elwira Mroczkowska. Projekt parku konsultowany był z mieszkańcami. W połowie 2017 roku firma ABIES Architektura Krajobrazu Barbara Kraus-Galińska opracowała dokumentację projektowo-kosztorysową EKOparku. Projekt stworzyli Barbara Kraus-Galińska, Rafał Mroczkowski i Maciej Nonas. Wykonawcą jest firma Sorted.
Na realizację inwestycji pozyskano środki z budżetu M. st, Warszawy oraz środki unijne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt całego projektu oszacowano na ponad 10 mln. zł (ponad 7 mln. pochodzi ze środków unijnych).
- Więcej o:
Nagroda Roku SARP 2019. Wybrano najlepsze obiekty architektoniczne w Polsce
Nagroda Roku SARP 2019. Wybrano najlepsze obiekty architektoniczne w Polsce
Airscraper, czyli maszyna do przetrwania. Polacy z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2019
Airscraper, czyli maszyna do przetrwania. Polacy z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2019
Park Żerański w Warszawie w postindustrialnym charakterze. Rozstrzygnięto konkurs
Park Żerański w Warszawie w postindustrialnym charakterze. Rozstrzygnięto konkurs
Czy powstanie wieża widokowa na Cyplu Czerniakowskim?
Czy powstanie wieża widokowa na Cyplu Czerniakowskim?