Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym od archistudio studniarek + pilinkiewicz. Architektura pełna szacunku
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, zaprojektowany przez pracownię archistudio studniarek + pilinkiewicz, to architektura szanująca kontekst, krajobraz i tradycje miejsca w którym powstała.
Główną ideą, która przyświecała architektom z katowickiej pracowni archistudio studniarek + pilinkiewicz przy projektowaniu Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, było stworzenie nowoczesnej, przyjaznej dzieciom i naturze szkoły. Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, utrzymano charakterystyczny, dominujący w krajobrazie układ wyburzonej zabytkowej szkoły.
Placówka mieściła się w budynku, zaprojektowanym w 1919 roku przez Karola Sicińskiego (to jemu zawdzięczamy m.in. powojenną odbudowę Kazimierza Dolnego). w 1953 roku położono kamień węgielny pod budowę nowego skrzydła budynku, również projektu Sicińskiego. Po trwającej 4 lata budowie, nowy obiekt został oddany do użytku. Szkoła zyskała nowe pomieszczenia: salę gimnastyczną, gabinety przedmiotowe, aulę, internat, stołówkę i mieszkania dla nauczycieli .Niestety, 31 maja 2011 roku w szkole miała miejsce katastrofa budowlana. Wskutek wybuchu gazu zniszczeniu uległa większa część budynku - runęły trzy kondygnacje. Naruszona też została jego konstrukcja. Obiekt nie nadawał się do użytkowania, więc zdecydowano o jego rozbiórce.
Po 8 latach od katastrofy uczniowie powrócili do Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Teraz jest to obiekt nowoczesny, ale szanujący tradycję miejsca. Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz zdecydowali się na na odtworzenie w nowym gmachu najbardziej wartościowych i charakterystycznych elementów architektonicznych dawnej szkoły. Neutralne formy respektują i chronią to co najcenniejsze.
Na zabudowę Zespołu Szkolnego składają się 3 skrzydła budynku, realizujące funkcje odpowiednio Szkoły Podstawowej (zachodnie), wspólnego programu obsługi szkół oraz programu środowiskowego (centralne) oraz Gimnazjum, a od roku szkolnego 2019/2020 Liceum Ogólnokształcącego (wschodnie).
Dziedziniec wewnętrzny, otoczony z trzech stron zabudową, tworzy reprezentacyjny plac wejściowy
do Zespołu Szkolnego. Odtworzone schody wraz z kamiennym murem dopełniają zamknięcie
dziedzińca od strony południowej, stanowiąc równocześnie ogrodzenie budynku. W ramach
projektowanej kubatury obiektu, na poziomie pierwszego piętra, zaprojektowano przeszklony łącznik, pełniący funkcję komunikacyjną pomiędzy, wspólnie użytkowanymi przez Szkołę Podstawą i Gimnazjum,
pracowniami specjalistycznymi. Urbanistycznie domyka od strony południowej przestrzeń dziedzińca,
który służy nie tylko komunikacji, ale również pełni funkcję rekreacji.Pod placem wejściowym zlokalizowana jest biblioteka, doświetlona przez niewielkie patio z zielenią.
Wyniesienie i zamknięcie dziedzińca od strony ulicy Szkolnej umożliwia jego wykorzystanie w ramach organizacji klas letnich, w czasie przerw, w formie imprez szkolnych lub wykorzystania budynku dla celów programu środowiskowego. Blok pomieszczeń ogólnodostępnych zlokalizowano na poszczególnych kondygnacjach segmentu centralnego, projektując bibliotekę pod placem wyjściowym, zgrupowany blok żywieniowy na poziomie parteru i przyziemia, dwukondygnacyjną aulę szkolną na poziomie pierwszego piętra oraz salę gimnastyczną wykorzystującą wysokie poddasze budynku.
Usytuowanie pomieszczeń ogólnodostępnych, w segmencie centralnym budynku, umożliwia ich wykorzystanie w ramach programu Szkoły Podstawowej, przy równoważnym dostępie dla użytkowników Gimnazjum, ale również po godzinach funkcjonowania szkół, przez społeczność lokalną w ramach programu środowiskowego. Bloki dydaktyczne i blok centralny uzupełniają węzły sanitarne. Program funkcjonalny szkoły uzupełnia istniejące boisko sportowe. Wnętrza utrzymane są w nowoczesnym stylu - dominuje biel, przełamana czarnymi akcentami. Dopełnieniem jest minimalistyczna identyfikacja wizualna, zaprojektowana przez Katarzynę Leśniok.
Projekt Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym został doceniony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich - uzyskał nagrodę w konkursie Nagroda Roku SARP edycja 2019 w kategorii obiekt oświaty. Architektom gratulujemy świetnej realizacji!
----
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzy Dolnym (ul. Szkolna 1)
Autorzy: archistudio studniarek + pilinkiewicz - architekci Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz
Współpraca autorska: architekci Magdalena Sikora, Aleksandra Stolecka, Barbara Ziemba, Łukasz Piecha, Magdalena Maj
Architektura wnętrz: achistudio studniarek + pilinkiewicz
Architektura krajobrazu: archistudio studniarek + pilinkiewicz i architekt Krzysztof Rostański
Projekt systemu informacji wizualnej: Katarzyna Leśniok
- Więcej o:
Żłobek w Wągrowcu - dobra architektura dla najmłodszych
Żłobek w Wągrowcu - dobra architektura dla najmłodszych
Tak uczą się polskie dzieci. Nowe szkoły i przedszkola potrafią zachwycić [PRZEGLĄD]
Tak uczą się polskie dzieci. Nowe szkoły i przedszkola potrafią zachwycić [PRZEGLĄD]
Nowoczesne liceum na Wilanowie według projektu medusa group
Nowoczesne liceum na Wilanowie według projektu medusa group
Edukacja estetyczna od małego. Przedszkole w Złotnikach Kujawskich
Edukacja estetyczna od małego. Przedszkole w Złotnikach Kujawskich