Żłobek w Wągrowcu - dobra architektura dla najmłodszych
Światło, przestrzeń, zieleń, estetyczne wnętrza i dobra, prosta architektura - właśnie taki jest Żłobek Miejski nr 1 w Wągrowcu, zaprojektowany przez biuro projektowe Wojciecha Błaszaka - Pracownia 21 i DECOCAFE.
Nie musimy nikogo przekonywać o tym, że obiekty, w których najmłodsi mogliby kształtować gust, poczucie estetyki i świadomość architektoniczną, są w Polsce bardzo potrzebne. Jednym z przykładów "dobrej architektury dla małych ludzi" jest niedawno otwarty Żłobek Miejski nr 1 w Wągrowcu. Bryła budynku oraz projekt zagospodarowania terenu powstały w poznańskim biurze projektowym Wojciecha Błaszaka - Pracownia 21. Wnętrza to projekt DECOCAFE.
Żłobek Miejski nr 1 w Wągrowcu to prosta, nowoczesna, minimalistyczna bryła z dużymi przeszkleniami. Zwraca uwagę oryginalne zadaszenie zewnętrznego parkingu. Budynek zorganizowano wokół wewnętrznego, zielonego dziedzińca z tarasami oraz placem zabaw. Dzięki dużym oknom do środka dostaje się mnóstwo światła, a tereny zielone zdają się "przenikać" do wnętrz".
Znajdują się tu dwie sale dzienne i dwie sale do wypoczynku - łącznie dla 50 dzieci (z podziałem na starsze i młodsze dzieci). Wszystkie sale pobytowe usytuowane są od strony południowej i południowo – zachodniej, dzięki czemu są odpowiednio nasłonecznione. Atutem żłobka jest pełna kuchnia - posiłki dla dzieci przygotowywane są na miejscu.
Dla architektów z pracowni DECOCAFE bardzo ważne było zachowanie spójności wnętrza z nowoczesną, białą bryłą budynku. Dominuje więc biel, ale ożywiona różnymi odcieniami zieleni. Pojawiają się też drewniane akcenty, w postaci okładziny ściennej wykonanej z forniru dębowego.
"Starliśmy się uniknąć nadmiaru kolorów, aby wnętrza były przyjazne dzieciom, ale jednocześnie minimalistyczne i estetyczne" - mówią projektanci z DECOCAFE.
Projekt budynku powstał w sierpniu 2017 roku, budowę zakończono w kwietniu 2019 roku. Dzieci przychodzą do żłobka dopiero od kilku dni - od 15 maja tego roku. Obiekt bardzo spodobał się władzom Wągrowca. Ten sam zespół projektowy (biuro projektowye Wojciecha Błaszaka - Pracownia 21 i DECOCAFE) tworzą teraz projekt przedszkola, w bezpośrednim sąsiedztwie żłobka. Oba budynki będą tworzyć spójną całość. Będę połączone łącznikiem, a zaplecze kuchenne żłobka będzie obsługiwać również przedszkole. Na pewno pokażemy Wam nowy budynek!
Mamy nadzieję, że władze innych miast wezmą przykład z Wągrowca i częściej będą stawiać na dobrą architekturę dla najmłodszych mieszkańców.
- Więcej o:
Pasywne publiczne przedszkole w Podkowie Leśnej od Bjerg Arkitektur
Pasywne publiczne przedszkole w Podkowie Leśnej od Bjerg Arkitektur
Przedszkole gotowe w 3 miesiące od projektu do realizacji
Przedszkole gotowe w 3 miesiące od projektu do realizacji
Metamorfoza żłobka w Gdyni. Ilustracja metaloplastyczna i nowa elewacja
Metamorfoza żłobka w Gdyni. Ilustracja metaloplastyczna i nowa elewacja
To być może najładniejsze przedszkole jakie widzieliście. Żółty Słonik z Ostrowi Mazowieckiej
To być może najładniejsze przedszkole jakie widzieliście. Żółty Słonik z Ostrowi Mazowieckiej