Dom letniskowy w Żywcu. Prosty i skromny
Niewielki dom letniskowy stanął w otoczeniu uprawianego od lat ogrodu. Jojko+nawrocki architekci stworzyli alternatywę dla "byle jakiej" architektury, jakiej w Beskidach pełno.
Architektura letniskowa nie musi być byle jaka. Nie wymaga też ogromnego budżetu - z takiego założenia wyszli Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Tomasz Berezowski i Przemysław Dziedzic z pracowni jojko+nawrocki architekci. Zaprojektowali oni niewielki letniskowy dom (o powierzchni użytkowej 70 m kw.), zgodny z wytycznymi prawa miejscowego, idealnie wkomponowujący się w kontekst uprawianego od lat ogrodu oraz panoramy Beskidów.
Drewniany dom, z konstrukcją i elewacją z rodzimego modrzewia, z charakterystycznym ściętym dachem, został ulokowany na działce w taki sposób, aby z każdego, dużego okna roztaczał się inny widok. Z jednej strony można cieszyć się zielenią i sadem. Po przeciwległej stronie domu widać Babią Górę. Trzecie okno oferuje widok na Pilsko i Romankę. Duże okiennice sprawiają, że dom można po prostu "zamknąć" - przypomina wtedy drewniane pudełko.
Dom powstał w oparciu o idee critical regionalism'u - jest odpowiedzią na lokalne uwarunkowania geograficzne przy użyciu współczesnego języka architektury. Obiekt otrzymał nagrodę w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015.
Autorzy: jojko+nawrocki architekci
Projekt: 2011
Realizacja: 2013-2015
Fotografie: Michał Jędrzejowski
Skomentuj:
Dom letniskowy w Żywcu. Prosty i skromny