Polonia Warszawa - nowy stadion, hala sportowa i Centrum Wsparcia Sportu od JSK Architekci [WYNIKI KONKURSU]
Pracownia JSK Architekci wygrała konkurs na projekt nowego ośrodka Polonii Warszawa - stadionu, hali sportowej i Centrum Wsparcia Sportu. Ten obiekt bardzo pasuje do charakteru Muranowa!
Ogłoszono właśnie wyniki konkursu architektonicznego, organizowanego przez stołeczny ratusz, na projekt ośrodka klubu Polonia przy ul. Konwiktorskiej. Składać się on będzie ze stadiony, hali sportowej oraz Centrum Wsparcia Sportu. Zwyciężyła praca JSK Architekci. Pracownia ta ma już na swoim koncie także inne warszawskie stadiony - Stadion Narodowy oraz stadion klubu Legia Warszawa.
Stadion Polonii Warszawa dostępny będzie ze wszystkich stron. Uporządkowana fasada całego kompleksu, będzie składać się z rytmicznej kolumnady a elewacja historycznego stadionu Polonii będzie odpowiednio wyeksponowana (wojewódzki konserwator zabytków zaznaczył, że stary, socrealistyczny budynek stadionu musi zostać zachowany w niezmienionej formie).
Nowy stadion ma mieć 15 tys. miejsc i zadaszone trybuny. Obok powstanie nowoczesna hala na 1,2 tys. widzów, z trybunami po jednej stronie parkietu. Będą tu cztery szatnie, loża VIP i miejsca dla przedstawicieli mediów. Od strony ul. Konwiktorskiej powstanie Centrum Wsparcia Sportu, czyli komercyjna przestrzeń z siłownią, salą fitness, kliniką, restauracją i salą konferencyjną.
Zgodnie z opinią jury zwycięską koncepcję cechują spójność, prostota i kompletność. Autorom projektu udało się wytworzyć prawidłowe relacje urbanistyczne i architektoniczne zarówno ze stroną parkową, jak i miejską. Architektura i konstrukcja tworzą zintegrowaną całość umiejętnie oddającą sportowy charakter zespołu. Zastosowane rozwiązania funkcjonalne zapewnią zarówno profesjonalnym zawodnikom klubu jak i amatorom, pracownikom a także kibicom możliwość swobodnego dostępu do tego obiektu.
Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy” .Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo prasuje do charakteru Muranowa.
Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle. Kubatura jest domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja, a większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian przysłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewację na przenikającą granicę terenu sportowego i parkowego zieleń.
Zadaszenie opiera się na ażurowej konstrukcji, a nowe bryły nie spotykają się bezpośrednio z obiektem historycznym co pozwoliło na uzyskanie przestrzennego dystansu i podkreśliło rangę zastanego kontekstu.
Zlokalizowanie funkcji klubowych, administracyjnych, ekspozycyjnych w bryle od ul. Konwiktorskiej pozwoliło na utworzenie żywej miejskiej pierzei
- czytamy w uzasadnieniu jury konkursu.
Drugie miejsce zajęła pracownia Open Architekci. Trzecie miejsce zdobyli JEMS Architekci. Jak przekonują władze miasta, budowa obiektu rozpocznie się w 2021 roku.
Pełny skład zespołu autorskiego JSK Architekci: Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz, Piotr Bury, Jakub Podgórski, Marcin Bieńka, Hubert Stelmasiewicz, Antoni Murza-Mucha, Mikołaj Kącki, Aleksandra Antkowiak, Konrad Kowalczyk, Krzysztof Drewniak.
- Więcej o:
Nowogrodzka Square od HRA Architekci - biurowiec wpisany w kontekst
Nowogrodzka Square od HRA Architekci - biurowiec wpisany w kontekst
Warszawska fabryka FSO w nowej odsłonie. Zaglądamy do Global EXPO - Centrum
Warszawska fabryka FSO w nowej odsłonie. Zaglądamy do Global EXPO - Centrum
Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt
Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt
Park Żerański w Warszawie w postindustrialnym charakterze. Rozstrzygnięto konkurs
Park Żerański w Warszawie w postindustrialnym charakterze. Rozstrzygnięto konkurs