Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Shou-Sugi-Ban w Stobnie [PROJEKT]

Redakcja

Shou-Sugi-Ban to dawna japońska technika opalania drewna. Wykorzystali ją architekci z pracowni Wiekiera Architekci, projektując elewację domu w Stobnie koło Kalisza.

Budynek, zaprojektowany przez pracownię Wiekiera Architekci, znajduje się na działce położonej pod lasem w Stobnie koło Kalisza. Projekt został zlecony przez trzyosobową rodzinę ceniącą sobie obcowanie z naturą i aktywny tryb życia (uprawiają m.in. wspinaczkę górską). To nieduży dom, o powierzchni 148 m kw. z wbudowanym w bryłę budynku garażem jednostanowiskowym.

Na patrze znajdują się pomieszczenia mieszkalne. W centralnej części zlokalizowano salon z kuchnią - stanowi on jednocześnie trzon komunikacyjny budynku. W ten sposób architektom udało się uniknąć korytarzy i stworzyć otwartą przestrzeń. Salon to wysokie pomieszczenie przenikające przez kondygnację poddasza. Jego dwie ściany zaprojektowano jako szklane witryny, w tym jedną ogrodową, z drzwiami przesuwnymi HST. Okna w każdym z pozostałych pomieszczeń również dają możliwość wyjścia do ogrodu.

W garażu przewidziano aneks dla treningowej ścianki wspinaczkowej, z możliwością pochylenia jej. Na parterze znajdują się pomieszczenia mieszkalne. Na poddaszu zaprojektowano pokój gościnny o powierzchni 19 m kw.

Dom w Stobnie - rzut parteru. Proj. Wiekiera Architekci.
Dom w Stobnie - rzut parteru. Proj. Wiekiera Architekci.
Mat. Wiekiera Architekci.

Prosta bryła domu została rozrzeźbiona przez zastosowanie dwóch materiałów elewacyjnych: drewna impregnowanego w kolorze naturalnym oraz drewna opalanego techniką Shou-Sugi-Ban. Czarne, opalane drewno zastosowano do wyłożenia większej części elewacji z niewielkimi przerwami dającymi efekt "podwójnej skóry" budynku. Drewno impregnowane w kolorze naturalnym zastosowano w przerwach na ścianach szczytowych oraz w podcieniach tarasowych i wejściowym. Spód podcieni został zaprojektowany skośnie, dla lepszego doświetlenia pomieszczeń.

Dom kształtowano z myślą o krajobrazie i w nawiązaniu do tradycyjnej lokalnej architektury. Budynek w kontekście otaczającego go lasu i łąk, wyłożony drewnem będzie starzał się w sposób godny i naturalny.

Projekt: Wiekiera Architekci

Powierzchnia parteru: 129 m kw.

Powierzchnia poddasza: 19 m kw.

Powierzchnia domu: 148 m kw.

Powierzchnia działki: 851 m kw.

Dom zaprojektowany w 2019 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom Shou-Sugi-Ban w Stobnie [PROJEKT]