Dom na trudnej działce nad jeziorem
Działka nad jeziorem była wyjątkowo trudna, ale to właśnie ograniczenia sprawiły, że powstał oryginalny i ciekawy projekt.
Architektom z pracowni 3XB Architekci Filip Banach przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Działka nad jeziorem, na której miał stanąć dom była wyjątkowo trudna - miała tylko 9 metrów szerokości. Oznaczało to, że fasada domu mogła mieć 6 metrów szerokości. Dodatkowo, zarówno z lewej, jak i z prawej strony znajdują się sąsiedzi - odbiera to intymność w ogrodzie. Stojąc na działce praktycznie nie widać było wody - zasłaniała ją bujna roślinność porastająca brzeg jeziora.
W tym projekcie ważne było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni (dotyczyło to zarówno bryły domu, jak i jego wnętrz) oraz zapewnienie odpowiedniego doświetlenia wszystkich pomieszczeń.
Architekci razem inwestorami doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie części dziennej na górnej kondygnacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, udało się doświetlić salon ogromnym przeszkleniem od strony jeziora. Zaprojektowano także okna dachowe - będą one wpuszczać światło do pomieszczeń w głębi domu. Takie ulokowanie salonu pozwala cieszyć się domownikom niczym nie ograniczonym, pięknym widokiem na jezioro.
- Przy tradycyjnym podejściu do rozmieszczenia funkcji, widok na jezioro byłby jedynie z sypialni właścicieli a tym samym zarezerwowany dla wybranych - zaznaczają autorzy projektu, 3XB Architekci Filip Banach.
Projekt: Dom nad jeziorem
Autorzy: 3xB Architekci Filip Banach
Zespół: Filip Banach, Paula Banach, Jakub Szeszycki
Zakres opracowania: Kompleksowy projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy budynku oraz wnętrz
Powierzchnia budynku: 170 m kw.
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2018-2019
Realizacja: 2019-2020
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne