Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

PRZESTRZEŃ - nowy projekt pracowni Jakuba Szczęsnego

LECHSTARTER/asahibeer.pl
PRZESTRZEŃ - nowy projekt pracowni Jakuba Szczęsnego. Scenariusz 1 - Fot. Jakub Szczęsny

PRZESTRZEŃ to nowy koncept pracowni SZCZ Jakuba Szczęsnego, którego zadaniem jest wypełnienie niedostatku miejsc dedykowanych lokalnej społeczności w dużych miastach. Projekt powstał w ramach współpracy z programem LECHSTARTER, dzięki któremu od 4 lat prowadzone są pozytywne zmiany w polskich miastach.

Jakub Szczęsny jest jednym z najbardziej cenionych polskich architektów. Specjalizuje się w dziedzinie małych przestrzeni, jednak w jego portfolio znajdziemy prace na wielu skalach – od przedmiotu, przez budynek, aż po jego otoczenie. Jego projekt Dom Kereta, uważany za najbardziej oryginalny projekt artystyczno-budowlany ostatnich lat, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Przy tworzeniu projektu dla LECHSTARTERA, wykorzystał swoje doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi i stworzył uniwersalny projekt, który odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności.

Zadaniem programu LECHSTARTER, w ramach którego powstała PRZESTRZEŃ, jest realizowanie pozytywnych zmian w przestrzeni miejskiej przez aktywizację lokalnych mieszkańców. Podczas tegorocznej, 4 edycji, dzięki zmianie mechaniki przebiegu programu, zadanie zaprojektowania przestrzeni trafiło w ręce znanego, polskiego architekta. Zaangażowanie Jakuba Szczęsnego zaowocowało oryginalnym projektem modułowego obiektu, który można wpasować w różne konteksty przestrzenne.

Pracownia SZCZ skupiła się na problematyce miast, którym brakuje miejsc dedykowanych ludziom. PRZESTRZEŃ ma być na to odpowiedzią. Będzie miejscem nie tylko do wypoczynku i oddechu od miejskiego zgiełku, ale również obiektem, w którym mieszkańcy zainspirują się do działania i będą mieli okazję tworzyć wydarzenia kulturalne i wymieniać się doświadczeniami. Otoczony zielenią obiekt będzie idealnym miejscem do zorganizowania kina letniego, wystawy czy zwykłego spotkania ze znajomymi.

Stalowa konstrukcja nadaje projektowi lekkości, natomiast geometryczne, materiałowe zadaszenie, to nie tylko element, który wyróżnia projekt, ale również zapewni schronienie przed słońcem czy deszczem. Wykorzystanie nierdzewnych i przeciwdeszczowych komponentów, umożliwia korzystanie z przestrzeni w każdych warunkach, a sama konserwacja instalacji jest łatwa w utrzymaniu.

To, w jakich miastach zostaną zrealizowane projekty zależy od przebiegu programu LECHSTARTER, który już niebawem wystartuje.

Więcej informacji oraz regulamin programu dostępne są na stronie www.lechstarter.pl

Źródło: LECHSTARTER/asahibeer.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Znamy zwycięskie projekty w programie LECHSTARTER
Dom Kereta z Warszawy finalistą prestiżowego konkursu w Berlinie
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]

Skomentuj:

PRZESTRZEŃ - nowy projekt pracowni Jakuba Szczęsnego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej