Teatr Miejski w Gdyni czeka przebudowa. Zwyciężył projekt WXCA
Rozstrzygnięto konkurs na projekt przebudowy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Zwyciężyła koncepcja warszawskiej pracowni WXCA.
Siedziba Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni znajduje się przy ul. generała Józefa Bema 26. Budynek zajmowany dziś przez teatr, powstał w 1952 roku. Początkowo była tu świetlica Prezydium Miejskiej Rady Narodowej - z niewielką sceną, widownią i holem. W 1957 roku budynek został przystosowany do potrzeb Teatru Muzycznego, który funkcjonował tu do 1979 roku (do czasu "przeprowadzki" do nowego obiektu pod Kamienną Górą). Po Teatrze Muzycznym znalazł tu swoją siedzibę Teatr Dramatyczny, który w 1991 roku zmienił nazwę na Teatr Miejski. W 2015 roku wyremontowano wnętrze teatru (m.in.odnowiono widownię i scenę oraz wyremontowano foyer), ale sam budynek od nie zmienił swojego wyglądu.
Zorganizowano konkurs architektoniczny na projekt przebudowy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Zwyciężył projekt WXCA, zakładający m.in. odświeżenie elewacji i uproszczenie bryły.
Chcemy mieć Teatr Miejski, który z jednej strony będzie korespondował z modernistyczną zabudową Gdyni, z drugiej będzie nowoczesny i funkcjonalny. Projekt biura architektonicznego WXCA spełnia nasze założenia. Już niedługo gdynianie będą mogli cieszyć się nową elewacją, reprezentacyjnym wejściem głównym oraz zmodernizowanym foyer. Co ważne budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością
– powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Budynek zostanie nieco podwyższony, dzięki przebudowie dachu i wyniesieniu nieużytkowego poddasza (nowa przestrzeń będzie magazynem dekoracji). Żelbetowy strop oraz ściany zastąpią drewnianą konstrukcję. Zmieni się także fasada. Otynkowane na jednolity kolor ściany zostaną uzupełnione o wgłębienia podkreślające pionowe, charakterystyczne dla pierwotnej elewacji budynku podziały. Wejście główne, zaznaczone dwukondygnacyjnymi podcieniami, będzie przesunięte w stronę Urzędu Miasta. Drugie wejście (po przeciwnej stronie) również będzie zaznaczone podcieniem. W strefach wejściowych powstanie odpowiednio nachylona posadzka, umożliwiająca osobom niepełnosprawnym wygodne korzystanie z obiektu.
Zmienią się także foyer (będzie je można łatwo przekształcać w dodatkową scenę) kawiarnia (zyska nowy wystrój a okna zostaną powiększone) oraz hol wejściowy. Powiększona będzie również szatnia. Przestrzeń nad dużą sceną (tzw. komin) zostanie rozbudowana. Prace mają rozpocząć się w 2021 roku.
- Więcej o:
Konkurs na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu rozstrzygnięty! Wygrała pracownia WXCA z Warszawy
Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu
[GDYNIA] Stolica polskiego modernizmu z nowym zabytkiem. Kościół NSPJ pod ochroną
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach