Concordia Hub na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Nowe wizualizacje i zdjęcia z budowy
O projekcie Concordii Hub przy wyspie Słodowej we Wrocławiu, autorstwa MVRDV we współpracy z wrocławskim Q2Studio, pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Niedawno pokazano nowe wizualizacje budynków. Prace budowlane trwają w najlepsze!
Koncepcję architektoniczną Concordii Hub przygotowało uznane holenderskie biuro MVRDV. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio. Będzie to druga (po poznańskim Bałtyku) realizacja pracowni MVRDV w Polsce.
Przypomnijmy, projekt obejmuje renowację istniejącej kamienicy, zachowując fasadę obiektu wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. Zachowane i odrestaurowane zostaną także drzwi frontowe istniejącej kamienicy. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na otoczenie poprzez przeszkloną, wysoką na 3 kondygnacje przestrzeń. W tej części na parterze zlokalizowana będzie strefa kulinarna z nowoczesnym bistro i klubokawiarnią.
Od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, znajdować się będzie natomiast przestrzeń bardziej kameralna służąca swobodnym spotkaniom, wernisażom, wystawom. Umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz sprawia, że „życie budynku” zostanie zintegrowana z „życiem parku”. Na trzech kondygnacjach obiektu będą znajdować się co-workingowe powierzchnie biurowe. Dach kamienicy zostanie otwarty. Całe najwyższe piętro stanowił będzie zewnętrzny taras - zielony ogród z widokiem na Wyspę.
Wieści z budowy
Realizacja projektu weszła w nowy etap. W zabytkowej części budynku kontynuowane są prace renowacyjne elewacji oraz rozpoczęto restaurowanie oficyny. W nowej części inwestycji zakończono wszystkie działania związane ze wzmocnieniem podłoża kolumnami, na których wykonano płytę fundamentową z betonu wodoszczelnego. Ukończona została już żelbetowa konstrukcja dwóch kondygnacji w nowej części budynku oraz jedna kondygnacja w części zabytkowej.
Obecnie w pracach wykorzystywane są dwa żurawie wieżowe i dźwigi kołowe, a ze względu na utrudniony dostęp, podczas betonowania konstrukcji używane są jedne z największych kołowych zestawów pompowych o zasięgu 60 m. Wiele elementów żelbetowych wykonywanych jest w technologii betonu architektonicznego (zwłaszcza słupy i belki), ponieważ w takiej surowej formie będą eksponowane we wnętrzach. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Obecnie w budowę zaangażowanych jest łącznie przeszło 100 pracowników. Czas wykonywania jednej kondygnacji to około 3 tygodnie.
Concordia Hub, czyli...?
Concordia Hub na Wyspie Słodowej będzie miejscem integrującym i aktywizującym lokalną
społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. Będzie prowadzić autorski program wspierania rozwoju firm. Planowane są także działania konsultingowe i edukacyjne z zakresu nowych technologii, nowoczesnego marketingu w postaci wykładów, warsztatów i konferencji tematycznych. Budowanie programu Concordia Hub opiera na współpracy z partnerami merytorycznymi. W tym celu podpisane zostały listy intencyjne z lokalnymi instytucjami, które wpływają na rozwój branży ICT w regionie m.in. z: Politechniką Wrocławską, Centrum Badań EIT, Dolnośląską Izbą Gospodarczą, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) oraz z partnerami spoza województwa
dolnośląskiego dysponującymi jednak znaczącym potencjałem w branży ICT.
Trwają też prace nad koncepcją SŁODOWA7 czyli strefy kulinarnej znajdującego się na parterze budynku Concordii Hub. Twórcy SŁODOWEJ7 w porozumieniu z inwestorem działać będą na styku wielu aktywności, tworząc tym samym ogólnodostępną przestrzeń o powierzchni blisko 600m² dającą nowe spojrzenie na możliwości spędzania czasu wolnego. Będzie to miejsce spotkań, nowoczesne bistro oraz klubokawiarnia z ogródkiem i widokiem na brzeg Odry.
Concordia Hub na Wyspie Słodowej we Wrocławiu to realizacja, która budziła wiele kontrowersji. Działkę przy Wyspie Słodowej 7, na której stoi zabytkowa kamienica, kupiła poznańska spółka Pro Design - właściciel Concordii Design, czyli centrum designu w Poznaniu. Przeciwko transakcji protestowali miejscy aktywiści.
Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2019.
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne