Dom Symbiotyczny odbudowuje relacje człowieka z naturą [PROJEKT]
Chociaż coraz częściej tęsknimy za naturą, nie chcemy rezygnować z najnowszych zdobyczy technologicznych. Dom Symbiotyczny, zaprojektowany przez BXBstudio Bogusław Barnaś & Studio Projektowe Paweł Jarosz, ma odpowiadać na potrzeby współczesnego człowieka.
Według SJP symbioza to współistnienie zjawisk lub osób wzajemnie na siebie wpływających. Właśnie tak działa Dom Symbiotyczny - odbudowuje relacje człowieka z otoczeniem i przy użyciu nowoczesnych technologii włącza go w obieg ze środowiskiem naturalnym. W kontekście miasta, Dom Symbiotyczny tworzy unikalny mikroklimat, natomiast w kontekście wsi w sposób naturalny wpisuje się w zastany krajobraz.
Działka została skomponowana z elementów tworzących naturalny krajobraz. Łąka kwiatowa to prywatny rezerwat przyrody zlokalizowany od strony północnej domu. Drewniany pomost wzniesiony ponad łąką tworzy unikalną strefę dojścia. Południową przestrzeń rekreacyjną ogrodu tworzy drewniany taras, trawnik oraz piaszczysta plaża przyległa do zbiornika wodnego. Pomiędzy przestrzenią kąpielową a stawem unosi się drewniane molo. Kompozycję działki domykają drzewa i krzewy owocowe.
Dom urzeka prostą konstrukcją i ergonomicznym układem funkcjonalnym. Zaprojektowano tu wiele elementów integrujących mieszkańca ze środowiskiem naturalnym.
Akwarium kąpielowe pozwala na obserwację naturalnej flory i fauny z wnętrza domu. Umożliwia pływanie bez stosowania chemii czy nakładów energetycznych jak to ma miejsce w konwencjonalnych basenach. Tworzy unikalny, naturalny krajobraz ogrodu i dopełnia wnętrze domu. Pozwala zoptymalizować i zintegrować systemy instalacji oraz utrzymać korzystny mikroklimat w domu i w szklarni.
Przedłużeniem dziennej części domu jest symbiotyczna szklarnia. Umożliwia uprawę roślin przez cały rok, produkcję tlenu i optymalizację systemu wentylacji. W zimie tworzy bez-smogową kameralną przestrzeń ogrodu. Skonstruowana z przemysłowych systemów umożliwia regulację otwarcia przeszkleń w porach letnich oraz w czasie deszczu.
Jest tu również autonomiczny kurnik z wybiegiem - wyizolowana przestrzeń z grzędami oraz boksami dla niosek. Mobilna aplikacja poinformuje nas, gdy tylko kura zniesie jajko. Tuż obok znajduje się pomieszczenie gospodarcze, z dozownikami na żywność dla zwierząt, które można kontrolować zdalnie z poziomu aplikacji. Wybieg dla kur to zewnętrzna wydzielona przestrzeń domu wyposażona w koryta z piaskiem oraz przestrzenne gabiony wypełnione roślinnością. Co ważne, kurnik wraz z wybiegiem posiada automatyczny systemy czyszczenia. Podłoga wykonana z tworzywa, osadzona jest na rolkach. Wykonuje jeden obrót na dobę. Brud zgromadzony na taśmie pod kurnikiem jest namaczany i czyszczony za pomocą drapaczy oraz szczotek. Wybieg dla kur jest automatycznie zraszany w porze nocnej wodą opadową zgromadzoną w zbiorniku. Usunięte w ten sposób zabrudzenia odprowadzane są do kolejnego zbiornika i wykorzystywane do nawożenia roślin w ogrodzie.
Ponad kurnikiem znajduje się tradycyjna stodoła. Może służyć jako typowe miejsce gromadzenia siana ze skoszonej łąki kwiatowej, miejsce zabaw dla dzieci, przestrzeń rekreacyjna lub jako dodatkowa przestrzeń gospodarcza.
Ciekawym elementem domu jest kominek symbiotyczny - nowoczesny akumulator energii pozyskanej z zasobów odnawialnych. Zbiera i przechowuje on energię emitując przy tym ciepło. Zainspirowany tradycyjną formą pieca z zapieckiem i przypieckiem, dzieli przestrzeń domu na strefę salonu z widokiem na wodę oraz strefę kuchni i jadalni z widokiem na szklarnię.
Zespoły domów symbiotycznych mogą tworzyć Osiedla Symbiotyczne oraz Dzielnice Symbiotyczne, wraz z przestrzeniami wspólnymi, tworząc nową jakość przestrzeni urbanistycznej.
Idea i pierwsze wizualizacje tego projektu z nurtu tzw. Biophilic Design zostały zaprezentowane przez Bogusława Barnasia podczas Davos World Communication Forum Łódź 2016 w ramach wykładu "Future of the Human Space".
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom w sosnowym lesie w Kuźnicy Kiedrzyńskiej
FAN-CY-HOUSE - dom w Łodzi inspirowany wiatrakiem
Kaszubski dom inspirowany ceglaną leśniczówką [PROJEKT]
Nowa jakość w starych murach. Adaptacja zrujnowanej obory [METAMORFOZA]
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]