Dom Czerwony - cegła w roli głównej [PROJEKT]
Ceglana elewacja Domu Czerwonego to ukłon w stronę tradycyjnej okolicznej zabudowy.


Ten trójkondygnacyjny budynek mieszkalny to pierwszy tego typu projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Inwestorowi zależało by obiekt przy zachowaniu funkcjonalności i przestronności idealnie wpasował się w wymagającą, wąską działkę. To właśnie ukształtowanie terenu "wymusiło" podłużny kształt budynku.
W bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości znajduje się wiele starszych, ceglanych i nieotynkowanych zabudowań. To one zainspirowały architektów do wykorzystania na elewacji czerwonej cegły. Dom Czerwony ma być ukłonem w kierunku tradycyjnej zabudowy okolicy.

Każde piętro budynku oddzielone jest czarnymi płaszczyznami stropów - świetnie wpasowują się one w nowoczesną formę domu. Linie stropów wydłużono od strony krótszych boków bryły. Dzięki temu stworzono przytulne, odsłonięte od słońca balkony. Czarne detale elewacji podkreślono oświetleniem liniowym.
By sprostać wymogom inwestora, musieliśmy zmierzyć się z wyzwaniem, jakim było uzyskanie lekkości i nowoczesności budynku, a zarazem dopilnowanie, by nie odstawał od zabudowy w okolicy. Dlatego od strony krótszych boków bryły ceglana elewacja przeplata się ze szklanymi elementami. W tych miejscach budynku znajdują się części dzienne, co daje mieszkańcom gwarancję naturalnego światła
- mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Od strony ogrodu znajduje się patio.Wejście do budynku, oraz rampę zjazdową do garażu przewidziano od północy Na każdym z trzech pięter znajdzie się 6 mieszkań.
- Więcej o:
Dom w lesie na Płaskowyżu Nałęczowskim
FAN-CY-HOUSE - dom w Łodzi inspirowany wiatrakiem
StoDom(a) - nowoczesny dom zbudowany na wzór tradycyjnej stodoły
Mieli naprawić tylko dach, a przebudowali oborę na piękny dom
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u