Nowe murale z fasadami warszawskich kamienic
Na pustych niedawno ścianach budynków, w sąsiedztwie inwestycji Foksal 13/15, pojawiły się murale nawiązujące do fasad wybranych warszawskich kamienic. Autorami są artyści z pracowni Good Looking Studio.


Foksal to jedna z reprezentacyjnych ulic w samym sercu Warszawy. Swoje kamienice i rezydencje posiadała tu stołeczna arystokracja i inteligencja. Po wojnie, przez wiele lat straszyła pustymi, zaniedbanymi (choć zachwycającymi architekturą) kamienicami. Na szczęście Foksal pięknieje!
Niedawno szczytowe ściany sąsiednich domów (od wewnętrznej strony kwartału) ozdobiły intrygujące murale. Nawiązują one do fasad wybranych warszawskich kamienic. Twórcami muralu jest pracownia Good Looking Studio (współpracująca już z Ghelamco przy wykonaniu malowideł autorstwa François Schuitena i Rafała Olbińskiego przy placu Europejskim w Warszawie). Artystom zależało, aby nadać namalowanym elewacjom realistyczny wygląd - zadbano więc o światłocienie, głębie i pieczołowite odwzorowanie architektonicznych detali.
Szczególnie ważne było dla nas zachowanie poprawnej perspektywy wszystkich elementów murali. Zawsze kiedy patrzymy na jakiś budynek z poziomu ulicy, okna parteru wydają się nam nieco większe niż te na ostatniej kondygnacji. To samo dotyczy pozostałych detali. Właśnie tak wyglądają nasze murale, które wykonano przyjmując punkt widzenia spacerowicza przechadzającego się po podwórzu, a nie osoby wyglądającej przez okno apartamentu
– tłumaczy autor projektu, Piotr Ruszkowski z pracowni Good Looking Studio.
Na muralu na ścianie budynku przy ul. Smolnej 38 przedstawiona jest warszawska kamienica przy ul. Kopernika 13. Ścianę domu przy Smolnej 30 ozdobiła fasada budynku przy ul. Szpitalnej 8. Natomiast szczyt kamienicy przy Smolnej 34 przypomina teraz secesyjną fasadę domu przy Górnośląskiej 22


Murale, przedstawiające w skali 1:1 elewacje kilku istniejących kamienic, harmonijnie wpisały się w charakter okolicznej zabytkowej zabudowy. Malowidła ścienne od początku były konsultowane z ekspertem w dziedzinie architektury przedwojennej Warszawy i doktorantem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną