Chodnik, który zjada smog. Niesamowita instalacja w Warszawie
Nie jest tajemnicą, że polskie miasta należą do czołówki miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Walka ze smogiem jednak trwa w najlepsze, czego przykładem jest chodnik przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Betonowe płyty pochłaniają pyły i spaliny.
Z pomocą słońca
Specjalny beton testowany na budowie biurowca Generation Park w Warszawie ma za zadanie walczyć z miejskim smogiem. Jak? Najnowsze rozwiązania nauki sprawiają, że beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu.
Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia.
9 miesięcy testów
Specjalna mieszkanka betonu rozkłada szkodliwe cząstki NOx (tlenek azotu) na neutralne związki azotu. Projekt był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Dzięki pozytywnym wynikom chodniki z płyt betonowych (o łącznej powierzchni boiska piłkarskiego) zostały ułożone między budynkami na warszawskiej Woli.
Zachodnia innowacja, polska produkcja
Ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji.
- komentuje Przemysław Malinowski, menedżer ds. produktów specjalnych z Grupy Górażdże, która jest producentem czyszczącego betonu.
Redukcja smogu aż o 70 proc.
Podczas testów na obszarze 350 m kw. chodnika pozyskano dane ze specjalnych stacji pomiarowych. Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było zielonego betonu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.
Dzięki badaniom wiadomo też, że w momencie, gdy przy Rondzie Daszyńskiego powstanie już zwarta zabudowa, zielony beton osiągnie jeszcze lepsze wyniki w walce z warszawskim smogiem. W warunkach laboratoryjnych redukcja NOx dochodziła aż do 70 proc. Wieżowiec Generation Park zostanie wyposażony w stałą stację pomiarową, która nieprzerwanie będzie badać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne