Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Skra znów zabłyśnie. Warszawa wybuduje nowoczesny kompleks sportowy

JB
Praca zespołu Aleksandra Wadasa, która zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję zagospodarowania okolic stadionu Skry - fot. materiały konkursowe

Wiemy już, jak będzie wyglądało nowe zagospodarowanie terenu "SKRY". Właśnie został rozstrzygnięty konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji kompleksu sportowego. Zwyciężył pomysł A. Wadasa.

Obiekt światowej klasy

Docelowo na terenach przy ul. Wawelskiej 5 powstanie nowoczesny obiekt lekkoatletyczny kategorii II, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa rangi międzynarodowej.

Myślę, że nikogo nie muszę przekonywać jak istotny jest ten konkurs. Dotyczy zagospodarowania niezwykle ważnego miejsca, które znajduje się w samym sercu naszego miasta. Przez ostatnie 10 lat w procesach sądowych staraliśmy się odzyskać tereny przy ul. Wawelskiej, które zostały doprowadzone przez klub RKS „SKRA” do dewastacji. Przez te wiele lat udręki sądowej warszawiacy czekają na odzyskanie tego obiektu. Cieszę się, że nadszedł czas konkretnych działań i przywracania Warszawie, jej mieszkańcom i sportowcom tego wspaniałego obiektu.

- mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Dwa etapy

Proces odbudowy „Skry” miasto będzie realizować w dwóch etapach, dzięki czemu obiekt szybciej zostanie przywrócony mieszkańcom Warszawy i jej sportowcom. W pierwszym etapie zrealizowane zostaną zespół treningowy, obejmujący stadion lekkoatletyczny (rozgrzewkowy dla stadionu głównego), rzutnie oraz budynek zaplecza, a także strefa sportowo-rekreacyjna. Ta część inwestycji ma wesprzeć nie tylko sportowców w ich codziennych treningach, ale będzie również służyć mieszkańcom w zaspokojeniu ich potrzeb związanych z rekreacyjnym uprawieniem sportu.

Kolejnym etapem, realizowanym w drodze odrębnego postępowania, nawiązującym do wyłonionej w konkursie koncepcji dla całego kompleksu sportowego, będzie przystąpienie do modernizacji stadionu głównego. Należy podkreślić, że choć forma rozbudowy stadionu głównego nie podlega ocenie w tym konkursie, jednak w dalszych pracach projektowych sąd zaleca uwzględnienie powstania nowej kubatury naziemnej zamiast podziemnej w południowej części stadionu.

Dobre dopasowanie

Sąd konkursowy postanowił przyznać nagrodę główną autorom projektu, który w bardzo udany sposób połączył szacunek do dziedzictwa, funkcjonalne rozwiązania dla korzystających z obiektu profesjonalnych lekkoatletów, rugbistów i innych sportowców, a także amatorsko uprawiających sport i pomysłowy program rekreacyjny - włączając przy tym kompleks sportowy w całość otwartego programu parkowego Pola Mokotowskiego.

W zaprezentowanej koncepcji zachowane zostały wszystkie wartościowe elementy założenia, a nowe uzupełnienia zaprojektowano w oparciu o pierwotne osie kompozycyjne. Zastosowane rozwiązania krajobrazowe – wzniesienia terenu oraz zbiornik wodny – nie tylko podkreślają powiązanie widokowe stadionu i parku, ale też stanowią bazę dla programu rekreacyjnego, atrakcyjnego dla profesjonalistów i amatorów, obejmującego urozmaiconą nawierzchniowo i topograficznie trasę biegową, odcinki trasy dla treningów interwałowych czy nawodne siłownie plenerowe. Program ten oferuje ciekawe propozycje aktywnego spędzania czasu także zimą w formie saneczkarstwa, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa.

Program ten uzupełnia propozycja szczegółowo rozwiązanych elementów małej architektury. Sąd konkursowy zwrócił również uwagę na funkcjonalne rozwiązanie strefy rozgrzewkowej dla stadionu głównego, w skład której wchodzi oddzielne pole do rzutów, boisko do rugby wraz z czterotorowym treningowym stadionem lekkoatletycznym, na którym mogą być przeprowadzane zawody lekkoatletyczne niższej rangi we wszystkich konkurencjach, poza biegiem z przeszkodami. Poprawnie rozwiązano układ budynku zaplecza sportowego. Zaproponowana całościowa koncepcja odpowiada przedstawionym w warunkach konkursu realiom finansowym.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Skra znów zabłyśnie. Warszawa wybuduje nowoczesny kompleks sportowy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej