Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Concordia na Wyspie Słodowej. MVRDV dla Wrocławia

JB
Concordia na Wyspie Słodowej we Wrocławie - MVRDV

Holenderska pracownia MVRDV - autorzy BRYŁY ROKU 2017, biurowca Bałtyk w Poznaniu - tym razem projektują w Wrocławiu! Jedyny ocalały budynek na Wyspie Słodowej w stolicy Dolnego Śląska po przebudowie stanie się centrum nowych technologii.

Nowe życie kamienicy

Projekt przygotowany przez MVRDV obejmuje renowację istniejącej kamienicy, zachowując fasadę obiektu wraz ze zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. Zróżnicowanie starego i nowego budynku zostanie w subtelny sposób podkreślone poprzez strukturę materiałów wykończeniowych. Zachowane i odrestaurowane zostaną także drzwi frontowe istniejącej kamienicy.

Bryła nowego budynku kontynuuje linię dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na otoczenie poprzez przeszkloną i otwartą na wysokość 3 kondygnacji przestrzeń. W tej części na parterze zlokalizowany będzie Food Hall - część restauracyjna z różnorodnymi, ciekawymi konceptami gastronomicznymi. Od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, znajdować się będzie natomiast przestrzeń bardziej kameralna, kawiarniana.

Podkreślić historię

To umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz sprawia, że „życie budynku” zostanie zintegrowana z „życiem parku”. Na trzech kondygnacjach obiektu będą znajdować się co-workingowe powierzchnie biurowe, a na najwyższym piętrze – obszerny taras na świeżym powietrzu z widokiem na miasto.

Architekci uwzględnili fakt, że istniejąca kamienica to jedyny na wyspie ocalały w czasie II wojny światowej budynek dokumentujący historię, ale także obiekt umiejscowiony w atrakcyjnym parku publicznym w samym sercu miasta, związany z wieloma festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi.

Lokalizacja Concordii jest naprawdę wyjątkowa. To dla nas zaszczyt zrewitalizować ten zabytkowy budynek w jednym z najważniejszych kulturalnie i społecznie wrocławskich miejsc. Niezmiernie ważny jest dla nas szacunek do istniejącego dziedzictwa historycznego miasta, z drugiej strony chcemy tym projektem pokazać patrzenie w przyszłość i dodać do Wyspy Słodowej nową architekturę.

– mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV.

Nagrodzeni architekci

Pracownia MVRDV (laureat BRYŁY ROKU 2017) pod kierunkiem Fokke Moerel odpowiada za całość konceptu architektonicznego Concordii obejmującego renowację zabytkowej kamienicy z XIX wieku i jej rozbudowę o nową część. Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio, które ma za zadanie przeniesienie koncepcji architektonicznej na projekt budowlany i wykonawczy. Prace wykonawcze w pierwszym etapie inwestycji powierzone zostały firmie Demiurg, która specjalizuje się w renowacji zabytków.

Równolegle trwają prace projektowe nad koncepcją wnętrz Concordii, których głównym założeniem jest otwarty, integrujący charakter. MVRDV przygotowuje architekturę kluczowych przestrzeni wewnątrz budynku. Inwestor prowadzi też rozmowy o możliwej współpracy z artystką Alicją Białą i projektantką tkanin Aleksandrą Gacą.

Otwarcie za 2 lata
Prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy ruszyły pod koniec sierpnia. Teren inwestycji został ogrodzony. Obecnie trwają prace zabezpieczające, izolowanie i osuszanie fundamentów, wykopy, prace archeologiczne oraz wymiana uszkodzonych konstrukcji w zabytkowym obiekcie.

W pierwszym etapie wykonana zostanie renowacja historycznej fasady kamienicy wraz z oficyną. Inwestor prowadzi stałe konsultacje z architektem miejskim i konserwatorem zabytków. Oddanie do użytku Concordii planowane jest w listopadzie 2019 roku, a uroczyste otwarcie na początku 2020 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Od lat powstaje osiedle modelowe. O Nowych Żernikach opowiada Zbigniew Maćków [WYWIAD]
Mieszkańcy o modernizmie. Jak mieszka się na osiedlu WUWA i w "Sedesowcach" [WYSTAWA]
Trzonolinowiec, zwany wisielcem. Eksperyment konstrukcyjny

Skomentuj:

Concordia na Wyspie Słodowej. MVRDV dla Wrocławia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej