Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Niezwykła rozbudowa domu-kostki z lat 60. w Łaziskach

JB
Dom w Łaziskach - Materiały SLAS Architekci

Co pracownia, to nowy pomysł na metamorfozę "domu-kostki". Architekci SLAS przerobili stary zwyczajny dom na Śląsku na nowoczesną willę z wielkim pokojem dziennym.

Dom w Łaziskach Górnych na Śląsku (powiat mikołowski) został wybudowany w latach 60. XX wieku na podmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych. Działka, na której stoi obiekt charakteryzuje się dużym spadkiem. Chociaż istniejący układ wnętrza był całkiem funkcjonalny, właścicielom brakowało przestrzeni. Zdecydowali się na zwiększenie powierzchni domu, a w szczególności - strefy dziennej.

Architekci Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus z katowickiego biura SLAS rozpoczęli prace od usunięcia większości ścian nośnych (zastąpiono je podciągami) i ścian działowych na parterze. W następnej kolejności od strony południowej dobudowano nową, dwukondygnacyjną przestrzeń. Ze względu na duży spadek terenu, strefa dzienna została wyniesiona na poziom pierwszego piętra starego domu. Wejście do środka ulokowano w przeszklonym wiatrołapie.

Na niższym poziomie dobudówki zaaranżowano dwustanowiskowy garaż i pomieszczenia gospodarcze, natomiast na wyższym - salon z tarasem. Taras zaprojektowano jako przedłużenie pokoju dziennego, kuchni i jadalni - dzięki częściowemu zadaszeniu, ogromny balkon może służyć jako dodatkowy „pokój”. Oprócz tego projektanci podkreślają, że taras, dzięki pięknemu widokowi na zieleń stał się swoistym łącznikiem domu z ogrodem, natomiast oderwanie strefy dziennej od poziomu gruntu zwiększy komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Całe pierwsze piętro, nie licząc oddzielnej toalety, jest otwarte. Salon płynnie przechodzi w jadalnię, którą oddzielono od kuchni wolnostojącym kominkiem. Chociaż faktyczna przestrzeń jest duża i bardzo jasna, zdecydowano się ją jeszcze optycznie zwiększyć. Projektanci zastosowali białe ściany i podłogi oraz jasne meble. Wyrazistym akcentem kolorystycznym we wnętrzu jest wysoki od podłogi do sufitu czarny kominek.Na drugim piętrze umieszczono sypialnie z wyjściem na obszerny taras oraz łazienki.

Dom z zewnątrz został wykończony tynkiem silikatowym, aby dopasować się do sąsiedniej zabudowy. W budynku zlikwidowano wszystkie zbędne otwory okienne od strony północnej oraz zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak rekuperacja, kolektory słoneczne, ogrzewanie podłogowe czy kominek z płaszczem wodnym. Architekci podkreślają, że dzięki temu parametry energetyczne domu są tak dobre, że można go nazywać „niemal pasywnym”.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Od PRL-owskiej kostki do intrygującej willi. Niebanalny remont domu w Kiekrzu
Kompaktowy dom w formie nowoczesnej kostki [PROJEKT]
Odważna przebudowa domu-kostki z czasów PRL

Skomentuj:

Niezwykła rozbudowa domu-kostki z lat 60. w Łaziskach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej