Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe oblicze Zielonego Rynku w Tomaszowie Lubelskim

JB

Zielony Rynek to popularne od lat targowisko, położone w samym centrum Tomaszowa Lubelskiego. Miejski plac handlowy zachowa swoją funkcję po przebudowie, ale stanie się bardziej uporządkowany i nowoczesny.

Nowy Zielony Rynek w Tomaszowe Lubelskim
Nowy Zielony Rynek w Tomaszowe Lubelskim
Materiały Pracowni Projektowej Wimar

Przeciętność na zabytkowym obszarze

Jeszcze do niedawna Zielony Rynek niczym nie różnił się od typowych targowisk obecnych w prawie każdym polskim mieście. Sprzedający i kupujący prowadzili handel w prowizorycznych, mało estetycznych budach z blachy. Urzędnicy chcieli nie tylko poprawić wygodę zakupów, ale przede wszystkich podnieść jakość przestrzeni miejskiej, ponieważ plac targowy znajduje się w centrum Tomaszowa Lubelskiego.

Projekt przebudowy opracował architekt Marek Wiśniewski z Pracowni Projektowej Wimar we współpracy z konserwatorem zabytków, bowiem Zielony Rynek znajduje się na zabytkowym obszarze urbanistycznym. Z tego względu projekt przebudowy silnie nawiązuje do tradycyjnej architektury tego regionu.

Targ na miarę XXI wieku

Zielony Rynek zostanie zabudowany drewnianymi pawilonami krytymi modrzewiowym gontem, które mają chronić odwiedzającym przed warunkami atmosferycznymi. Będą one przypominać typowe dla tych okolic drewniane domy podcieniowe. Dachy budynków będą miały zróżnicowane, geometryczna formy. Spójność zabudowań zostanie zachowana dzięki kalenicom jednakowej wysokości. Oprócz sklepików, na Zielonym Rynku przewidziano także toalety i magazyny. Targowisko zostanie wyłożone brukiem z klinkieru i otoczone zielenią. Zlikwidowanie zostanie ogrodzenie, dzięki czemu plac będzie dostępny ze wszystkich stron.

Zielony Rynek po modernizacji będzie nazywał się „Targowisko Mój Rynek”. Remont będzie kosztował prawie 1,6 mln złotych, z czego milion będzie pochodził z dofinansowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe oblicze Zielonego Rynku w Tomaszowie Lubelskim