Kolejne zmiany Ściany Wschodniej. Widok Tower zamiast Universalu
Warszawa. Poznaliśmy ostateczny projekt Widok Tower - 95-metrowego wieżowca, który zajmie miejsce starego Universalu, zburzonego w 2016 roku. To kolejna zmiana w rejonie Ściany Wschodniej - trwa remont Rotundy, a SDH "Sezam" ustąpił miejsca biurowcowi.
Ikoniczna architektura
Gmach Universalu zawdzięcza swoją nazwę Centrali Handlu Zagranicznego „Universal”, której siedziba mieściła się w tym budynku. Biurowiec został oddany do użytku w 1965 roku, jako część założenia architektoniczno-urbanistycznego Zbigniewa Karpińskiego. Ściana Wschodnia, bo o niej mowa, miała być przeciwwagą dla ciężaru Pałacu Kultury i Nauki. Płaskie pudełko na niskim przyziemiu, z elewacją o szarym, metalicznym kolorze miało 55 m wysokości. Prostota bryły wynika z faktu, że od początku miała być tłem dla Rotundy.
Na początku lat 90. przeprowadzono remont wieżowca. Elewacja zyskała brązowy kolor i przyciemnione szyby. Po ostatecznym bankructwie właściciela budynku w 2003 roku, praktycznie całą zachodnią fasadę przeznaczono na reklamy wielkoformatowe. Universal, największy nośnik reklamowy w kraju stał się symbolem estetycznego chaosu polskich miast. Ostatecznie budynek został wystawiony na sprzedaż. W 2014 roku kupiła go firma S+B Gruppe, a dwa lata później - rozebrała.
Nowe początki
Nowa budowla na miejscu Universalu będzie nazywała się Widok Tower. Koncepcję opracował duet architektów Piotr Bujanowski oraz Martin Tröthan. Nowa wieża będzie miała 28 kondygnacji i 94 m wysokości - prawie 40 m więcej niż poprzednik! Warszawski magistrat przewidywał powstanie budynku o wysokości no najwyżej 75 m. Architektom udało się przekonać jednak urzędników, że wyższy budynek nie naruszy panoramy miasta widzianej z tzw. punktu Canaletta. Widok Tower będzie niewiele niższy, niż stojący po drugiej stronie Alej Jerozolimskich studziesięciometrowy Hotel Novotel. Razem mają stworzyć widoczną z kilkuset metrów bramę miasta.
Nowy drapacz chmur znajdzie się przy Rondzie Dmowskiego, w ścisłym centrum stolicy. Dzięki prestiżowej lokalizacji budowla ma nie być już tylko tłem dla Rotundy, ale dominantą całego Śródmieścia. Nowa bryła, w przeciwieństwie do poprzednika, nie będzie mieć kształtu prostej „deski”, a rozchylonej litery „V”. Taka forma to kompromis między zapewnieniem optymalnego dostępu promieni słonecznych dla domów za biurowcem i chęcią zachowania jak najprostszego kształtu. Ponad 30 tys. m2 powierzchni Widok Tower zostanie przeznaczonych na biura. W budynku znajdzie się także parking podziemny oraz taras widokowy na najwyższym piętrze. Prace mają zakończyć się w 2020 roku.
Budowa Widok Tower to kolejna zmiana, jaka dotyka Ścianę Wschodnią. W czerwcu 2018 roku na miejscu Spółdzielczego Domu Handlowego „Sezam” otwarto biurowiec Centrum Marszałkowska; ciągle trwa wznoszenie nowej Rotundy.
- Więcej o:
Warszawa: Skyliner II – na budowie zgodnie z planem
Warszawa: The Bridge - imponujący wieżowiec i gmach Bellony. Byliśmy na budowie!
Warszawa: wieżowiec The Bridge osiągnął docelową wysokość. Ma 174 metry
Warszawa: powstający wieżowiec Upper One w europejskiej czołówce najlepszych zrównoważonych praktyk
Ruszyła budowa nowego wieżowca na warszawskiej Woli. Skyreach będzie miał ponad 170 metrów wysokości
The Bridge w Warszawie ma już 40 pięter. To najwyższy wieżowiec budowany obecnie w Polsce
Warszawa: Skyliner II - budowa nowego wieżowca ruszy w lutym 2024 roku
Wysokościowce w Warszawie na przestrzeni lat