Wrocław. Nowoczesna i elegancka siedziba Sądu Apelacyjnego
Nowy gmach wrocławskiego Sądu Apelacyjnego stanie na rogu ul. Zielińskiego i ul. Piłsudskiego, w miejscu dawnego targowiska. Za projekt odpowiadają katowiccy architekci Czora&Czora.
Działka, na której stanie budynek ma 10,5 tys. m2, natomiast sam gmach zajmie ok. 6 tys. m2 powierzchni. Teren przeznaczony na budowę jest bardzo długi, ale wąski. Dłuższy bok budynku (od strony ul. Zielińskiego) będzie liczył niemal 100m, natomiast krótszy (od strony ul. Piłsudskiego) 32m. Obiekt będzie miał 35 metrów wysokości i w sumie 6 kondygnacji: jedną podziemną i pięć nadziemnych. Obok powstaną dwa parkingi, w tym jeden strzeżony pracowniczy.
Forma i wysokość zostały podyktowane chęcią harmonijnego dopasowania siedziby Sądu Apelacyjnego do istniejącej sąsiedniej zabudowy. Gmach będzie stykał się ze starą kamienicą, w której mieści się Urząd Skarbowy Wrocław Śródmieście. Inwestycja znajdzie się również w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu kolejowego. Architekci zauważają, że Sąd Apelacyjny może być jednym z pierwszych budynków, jakie podróżni zobaczą w ścisłym centrum miasta, dlatego tym bardziej zależało im na starannym wpisaniu się w tkankę miejską.
Budynek ma być nowoczesny i energooszczędny, a przede wszystkim funkcjonalny oraz zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami architektury dla tego typu obiektów. Powinien też być tani w budowie, bez fajerwerków.
- mówił Janusz Pirogowicz, kierownik oddziału inwestycji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.
W środku oprócz sal sądowych (których projekt musiało wcześniej zaaprobować Ministerstwo Sprawiedliwości) znajdzie się zaplecze dla konwojów dowożących oskarżonych na przesłuchania, pokoje gościnne i bufet. Petenci i pracownicy będą mieli do swojej dyspozycji oddzielne wejścia.
Budowa rozpocznie się na początku 2019 roku i potrwa dwa lata. W nowej siedzibie sądu ma pracować 200 osób.
Skomentuj:
Wrocław. Nowoczesna i elegancka siedziba Sądu Apelacyjnego