Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znakomita renowacja dworca kolejowego w Bydgoszczy

KD

Niedawno całkowicie odmieniony Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie Fasada Roku 2017 i zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Budynek po renowacji". Jury konkursu doceniło w tej realizacji niesamowitą dbałość o detale, dostrzegając przy tym wykorzystanie ogromnej ilości materiałów. Bydgoski dworzec jest świetnym przykładem na to, jak powinna wyglądać udana renowacja historycznego obiektu.

Dworzec Bydgoszcz Główna
Dworzec Bydgoszcz Główna
Fot.Baumit

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna od dawna wymagał kompleksowej odnowy. Kilka lat temu spółka PKP Intercity i Urząd Miasta Bydgoszcz w końcu postanowiły zainwestować w jego gruntowny remont. Projekt renowacji dworca stworzyło Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan Sp. z o.o. Wykonaniem prac zajęło się konsorcjum Budimexu SA i PW Lech.

Architekci zaprojektowali rekonstrukcję wież obiektu, które w latach 60. ubiegłego wieku zostały w nieprzemyślany sposób przebudowane, starannie odtworzyli sztukaterię (zwłaszcza attyki oraz licznych konsol pod gzymsami) oraz przywrócili oryginalny kształt otworów okiennych i wymienili dach na nowy. To wszystko sprawiło, że dworzec odzyskał wygląd z końca XIX wieku.

W najwyższej części nowego dworca znalazło się miejsce na pomieszczenia biurowe, zaś w najniższej, przeznaczonej dla pasażerów, na 9 kas biletowych, tunel prowadzący na perony oraz lokale handlowe i usługowe.

Podczas prac renowacyjnych wykonawcy musieli uporać się z problemem już nagromadzonej w murach wody, dlatego najpierw położyli nową izolację przeciwwilgociową i następnie zastosowali układ tynków renowacyjnych WTA marki Baumit. Te zwykle stosuje się głównie w pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu, na przykład w piwnicach oraz w warstwie cokołowej parteru, ponieważ ich szeroko porowata budowa umożliwia szybsze oddawanie wody gromadzonej w murach.

Z kolei na powierzchniach suchych, ulokowanych powyżej parteru, które zostały osłabione upływem czasu, budowniczy wykorzystali tynki wapienne o składzie zbliżonym do tych, które stosowano w okresie powstania dworca.

W plebiscycie Fasada Roku 2017 wzięły udział obiekty, których elewacje zostały stworzone w oparciu o kompletną technologię Baumit. W przypadku dworca Bydgoszcz Główna, który okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Budynek po renowacji”, o jego zwycięstwie zadecydowała wypadkowa takich kwestii jak projekt oraz jakość wykonania, ale i najlepszy możliwy dobór materiałów budowlanych.

Skomentuj:

Znakomita renowacja dworca kolejowego w Bydgoszczy