Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawski biurowiec z lat 30. XX wieku odzyska dawny blask

KD

Przedwojenny modernistyczny biurowiec na warszawskiej Woli, który zaprojektował duet wybitnych architektów Bohdan Lachert i Józef Szanajca, niedługo znacznie się odmieni. Obecnie prowadzone są tam prace zarówno przy elewacji, jak i wewnątrz budynku. Po zakończeniu tego procesu zabytkowy obiekt zostanie połączony z dwoma nowoczesnymi budynkami biurowymi, które będą się składać na kompleks Wola Retro. Za projekt tej realizacji odpowiadają architekci z pracowni APA Kuryłowicz & Associates.

Wola Retro
Wola Retro
Fot.LC Corp SA

Charakterystyczny, czterokondygnacyjny biurowiec z lat 30. XX wieku, autorstwa Lacherta i Szanajcy, wyróżniał się zaokrąglonymi ścianami szczytowymi i betonowym dachem w formie kolebek. Teraz zostanie zmodernizowany i przystosowany do współczesnych standardów obiektu biurowo-usługowego. Według planów połączy się on z dwoma nowymi budynkami biurowymi klasy A, które będą miały odpowiednio 9 i 14 kondygnacji oraz 2 kondygnacje podziemne. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełni niezadaszony dziedziniec z zamkniętym przeszklonym dwukondygnacyjnym holem wejściowym.

- Aby dostosować przedwojenny budynek do obecnych standardów, konieczna jest częściowa rozbiórka konstrukcji murowych i żelbetowych. Demontowane są stare drzwi i okna, trwają też prace elewacyjne. W podziemiach budynku izolowane są posadzki i ściany. Prowadzone są też prace instalacyjne i przyłączeniowe. W kolejnym etapie postawione zostaną konstrukcje wzmacniające budynek, wstawione będą też nowe drewniane okna a robotnicy będą kontynuować prace przy elewacji. Prowadząc prace musimy ściśle trzymać się wymogów konserwatora zabytków, pamiętając, że przedwojenny biurowiec w 2012 roku został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Budynek po modernizacji będzie pełnowartościowym biurowcem klasy A, o niespotykanym na rynku nieruchomości biurowych charakterze. Powierzchnia najmu w modernizowanym budynku będzie wynosić 6 620 m2, natomiast na kondygnacjach 2,3,4 powstanie unikalna przestrzeń biurowa, gdzie wnętrza historycznego budynku będą się łączyć z wnętrzami nowoczesnego biurowca

 - mówi Izabela Miśta, Manager ds. Najmu, LC Corp SA.

Obecnie trwają też prace nad nowym biurowcem. Ekipy budowlane są już na etapie konstrukcji pierwszego piętra nowo powstającego budynku. W następnym etapie planowane jest wniesienie konstrukcji kolejnych pięter.

Oddanie do użytku kompleksu biurowo-usługowego Wola Retro zaplanowano na lipiec 2019 roku.

Skomentuj:

Warszawski biurowiec z lat 30. XX wieku odzyska dawny blask