Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muzeum Polskiej Wódki w warszawskim Koneserze

WG
Muzeum Polskiej Wódki - Fot. Marcin Oliva Soto

Muzeum Polskiej Wódki, jedyne takie muzeum na świecie, znaleźć można pod warszawskim adresem Plac Konesera 1. Wybór lokalizacji jest nieprzypadkowy. Wystawa, pokazująca historię popularnego trunku, umieszczona została w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser".

"Koneser", znajdujący się w kwartale ulic Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej jest sercem Pragi. Właśnie tu rozpoczęła się produkcja znanych do dziś Polskich Wódek. Dziś teren ten odzyskuje dawny blask. Rewitalizacja Centrum Praskiego Koneser (w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki), to wspólny projekt Grupy Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Jego otwarcie planowane jest na jesień 2018 r. 

Co czeka odwiedzających Muzeum Polskiej Wódki?

Projekt wnętrz Muzeum został wyłoniony w konkursie w 2014 roku. Autorami zwycięskiej koncepcji są architekci z pracowni Nizio Design International (znanej m.in. z realizacji wystawy w Muzeum Żydów Polskich - Polin). 

Ciesze się z tego projektu. Jestem Prażaninem - tutaj mieszkam, tutaj mam pracownię. Z bólem serca obserwowałem ten teren i zadawałem sobie pytanie - dlaczego nie ma tu muzeum polskiej wódki? "Koneser" to piękna historia i piękna architektura. Wybór właśnie mojej firmy to coś niesamowitego

- powiedział podczas konferencji prasowej Mirosław Nizio z Nizio Design International. 

Zwiedzanie Muzeum rozpoczyna się od pokazu filmu, odbywającego się w specjalnie stworzonej sali kinowej. Do dyspozycji gości jest pięć galerii tematycznych, pełnych nowoczesnych, multimedialnych instalacji. Z czego robi się polską wódkę? Czy każda wódka z Polski może posługiwać się tym tytułem? Jak wygląda proces produkcji? Jak i co pijano kilkaset lat temu? Odpowiedzi na te i inne pytania można poznać podczas godzinnej wycieczki. Jeżeli goście wyrażą chęć, zwiedzanie może zakończyć się degustacją Polskich Wódek.

To muzeum bez patosu! - zaznaczyła Magdalena Bartkiewicz-Podoba - Dyrektor Generalny Liebrecht & wooD Poland.

Logotyp z charakterem

Logo Muzeum Polskiej Wódki zaprojektował Andrzej Pągowski. Na pierwszy rzut oka to połączone litery M oraz W. Dopiero po chwili uświadamiamy sobie, że patrzymy na... kieliszki. 

Przyglądałem się historii wódki w kulturze. Pomyślałem, że warto pokazać charakter polskiej wódki. Bo jest ona towarzyska, zabawowa, nie lubi samotności. W tym znaku jest też ukryta kultura picia. W pewnym momencie trzeba powiedzieć "stop" i odwrócić kieliszek

- powiedział Andrzej Pągowski. 

Bar, restauracja i pijalnia czekolady

W zabytkowym, pofabrycznym budynku znajduje się również Bar Akademii Wódki. To miejsce w których odbywać się będą degustacje oraz warsztaty edukacyjne. Autorskich koktajli można też spróbować w barze 3/4 - ulokowanym na trzecim i czwartym piętrze.  W tym samym budynku znajdują się również czynne całą dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI (której szefem jest Aleksander Baron). Goście będą siedzieć przy stolikach, umieszczonych nad zabytkowymi piecami dawnej fabryki. Również amatorzy słodkości znajdą coś dla siebie - Piljalnię Czekolady E.Wedel. 

Ceny i godziny otwarcia

Muzeum będzie otwarte od 12 czerwca. Zwiedzać je można codziennie (niedziela-czwartek od 10.00 do 20.00; piątek-sobota od 11.00 do 21.00). Wstęp tylko dla osób pełnoletnich.

ZDJĘCIA>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Renaissance Warsaw Airport Hotel - luksusowy hotel tuż przy lotnisku według projektu JEMS Architekci
Dom o unikalnym kształcie z widokiem na Zatokę Gdańską
Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce

Skomentuj:

Muzeum Polskiej Wódki w warszawskim Koneserze

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej