Nie żyje wybitna architektka z Wrocławia, Jadwiga Grabowska-Hawrylak. To strata dla polskiej urbanistyki
Jadwiga Grabowska-Hawrylak była wybitną architektką o ogromnym talencie i niesamowitej wrażliwości. Realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy. Zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 98 lat.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak była absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Po otrzymaniu dyplomu architekta od razu zaczęła pracę w zawodzie. W latach 50. projektowała dla tego miasta szkoły, w tym jedną z niemal całkowicie przeszkloną elewacją, duże osiedla wznoszone wśród ruin czy "barokowe" kamienice. Wtedy stworzyła też m.in. śródmiejski "mezonetowiec" - wielki dom z dwupoziomowymi mieszkaniami oraz futurystyczną szkołę muzyczną. Każda z jej realizacji reprezentowała odmienną stylistykę i wyróżniała się oryginalnością.
Najsłynniejszym dziełem w dorobku Grabowskiej-Hawrylak jest tzw. "Manhattan" - zespół mieszkalno-usługowy na pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu. Według pierwszej koncepcji budynki miały mieć 11 pięter, ostatecznie zostały podwyższone do 16. Obiekty powstały na przełomie lat 60. i 70. i są uznawane za jedne z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych dzieł w polskiej architekturze.
Gdy zaczęłam realizować budynki przy pl. Grunwaldzkim, na wprost Politechniki - wiedziałam, że podstawa jest nie do obalenia: trzeba dzisiaj znaleźć jakieś wyjście, aby prefabrykowane elementy mogły stworzyć formę niebanalną, niestandardową. Skoro nie stać nas jeszcze na to, byśmy mogli modelować indywidualnie każdy budynek mieszkalny - spróbujmy układać kompozycje „rzeźbiarskie” z gotowych, seryjnie powielanych elementów. Beton może być doskonałym tworzywem rzeźbiarskim
- w taki sposób o "Manhattanie" opowiadała Jadwiga Grabowska-Hawrylak w 1974 r.
Wybitna polska architektka zaprojektowała też osiedle Gajowice, szkołę podstawową przy Podwalu, Dom Naukowca dla pracowników Politechniki Wrocławskiej oraz kościół Odkupiciela Świata przy ul. Bałtyckiej.
Wkład Grabowskiej-Hawrylak w powojenną architekturę Wrocławia był nieoceniony. Do dziś wszystkie jej zrealizowane projekty są podziwiane przez największych znawców, a także turystów z całego świata.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"