Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mood for Wood 2018 - warsztaty projektowe dla studentów

red.

Od 20 do 30 lipca 2018 r. w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja projektu Mood for Wood. To międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych faktyczną realizacją projektów. W wydarzeniu będą uczestniczyć studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Kolektyw 1a.

Mood for Wood
Mood for Wood
Fot.Magda Wypusz

Na czym polega projekt Mood for Wood?

Dotychczas odbyły się 4 edycje projektu w których uczestniczyło ponad 160 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. W czasie warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całej Europy oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych lokalizacji w Poznaniu. Studenci pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt, uczestnicy są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.

Na warsztatach podkreślana jest waga wymiany doświadczeń i pomysłów, studenci mają bliski kontakt z tutorami oraz przyszłymi użytkownikami swoich projektów, co znajduje odzwierciedlenie w efektach ich pracy. Wykonane przez nich meble stają się impulsem dla wielu działań i aktywności lokalnych społeczności i animatorów kultury.

Mood for Wood 2018 

Tematem tegorocznej edycji będą przestrzenie między blokami na poznańskich Ratajach. Bloki i blokowiska wpisane są w krajobraz Europy Środkowej. Choć były pomysłem na „lepsze jutro”, zarówno w tej części kontynentu, jak i na Zachodzie, stały się raczej synonimem porażki niż sukcesu. W Polsce pierwsze osiedla zbudowano w latach 50., ale prawdziwy boom nastał na początku lat 70. W okresie PRL-u zbudowano w naszym kraju 7 mln mieszkań w technologii wielkiej płyty. Miały być powszechne, nowoczesne, funkcjonalne i tanie. Osiedla bogate w usługi i nowe budynki użyteczności publicznej miały zaspokajać wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Skala jaką osiągnął ten rodzaj budownictwa uczyniła z niego osobne zjawisko. W szczytowym okresie w blokach mieszkała jedna trzecia Polaków. To wynik nieporównywalny z jakimkolwiek innym krajem na Zachodzie.

Lata zaniedbań stopniowo doprowadziły do degradacji przestrzeni osiedlowych. Za sprawą gwałtownego rozwoju motoryzacji topniała osiedlowa przestrzeń zielona i rekreacyjna, zalewał ją asfalt parkingów. Pozostała ogólnodostępna przestrzeń wspólna przez lata zaniedbywana jest często dysfunkcyjna i przypadkowo zagospodarowana. Ze względu na to olbrzymie wyzwanie rewitalizacyjne oraz fakt, że ten rodzaj budownictwa jest znany i bliski wszystkim krajom biorącym udział w projekcie, wierzymy, że ta edycja może stać się impulsem do dyskusji o jakości tych przestrzeni.

Jak wziąć udział w Mood for Wood 2018?

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com w terminie od 15 maja do 20 czerwca. Organizatorzy skontaktują się mailowo z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty do 22 czerwca.

Skomentuj:

Mood for Wood 2018 - warsztaty projektowe dla studentów