Centrum Nauki Kopernik buduje nowy ośrodek badawczy nad Wisłą
Tuż obok Centrum Nauki Kopernik w Parku Odkrywców powstanie nowa siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. W budynku będą prowadzone zajęcia szkolne w postaci warsztatów konstruktorskich jak również prace badawcze naukowców. Projekt architektoniczny przygotowywany jest w technologii BIM, dzięki której już teraz możemy zobaczyć, jak będą wyglądać wnętrza obiektu.
Czym jest technologia BIM?
Technologia BIM (Building Information Modeling) daje architektom możliwość projektowania i modelowania w trójwymiarze. Dzięki modelowi BIM inwestor i wykonawca mogą na bieżąco obserwować postęp prac architektonicznych, jak również wykrywać błędy i wprowadzać niezbędne zmiany w projekcie.
Nietypowa konstrukcja budynku
Nowatorska bryła budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będzie miała kształt prostopadłościanu. Fasada zostanie wykończona membranąETFE w postaci poduszek powietrznych. Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzą niezwykle atrakcyjny wizualnie, energooszczędny i przyjazny dla środowiska obiekt.
Budynek przykryje zielony dach, na którym usytuowana zostanie strefa relaksu oraz znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystanie wody deszczowej.
Wnętrza Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego
W siedzibie PPK rozmieszczone zostaną laboratoria, wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych, mechatronicznych oraz tych z wykorzystaniem nowych technologii, np. drukarek 3D i VR.
Najważniejszym miejscem w budynku będzie warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy różnych przedmiotów. Ta przestrzeń zostanie przystosowana do testowania różnych formatów zajęć szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy.
W obiekcie zaplanowano też miejsce dla przestrzeni biurowej, showroomu, foyer, kawiarni i szatni.
Kiedy otwarcie obiektu?
Prace budowlane nowej siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego mają zakończyć się w 2020 r. Oddanie budynku do użytku publicznego zaplanowano na początek 2021 r.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"